محمد نهاوندیان معاون رئیس جمهور ایران تاکید کرد ا اگر نتایج موضع جدید آمریکا، ازبین رفتن تاثیرات توافق باشد، ایران می تواند در مواضع خودش تجدیدنظر کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از صدا و سیما، دکتر محمد نهاوندیان معاون رئیس جمهور ایران در امور اقتصادی در گفتگو با کریستین امانپور خبرنگار  شبکه تلویزیونی سی ان ان به تشریح دیدگاههای خود پرداخت.

امانپور پرسید:« برنامه بعدی چیست؟ راهبرد ایران در حال حاضر برای رسیدگی به وضع کنونی (پس از سخنان ترامپ) چیست؟»

نهاوندیان در پاسخ گفت:«به نظرم، آقای ترامپ فرصت را در مقام رئیس جمهور جدید برای شروع ابتکار سازنده درباره ایران از دست داد. وی سخنان بسیار تند منفی علیه ایران و مردم ایران تکرار کرده که سبب خشم همه شده است. همه خصومتهای گذشته به ذهن مردم ایران آمده است که نقطه شروع این داستان از زمان کودتای هماهنگ شده سیا علیه دولت مشروع ایران در سال هزار و نهصد و پنجاه و سه بوده است و در ادامه نیز دولت ایالات متحده از صدام در جنگ هشت ساله حمایت کرد. این نوع زبان (ترامپ)کمک نمی کند و کمک نکرد. موضع او (ترامپ) درباره توافق هسته ای با مخالفت همه طرف های دیگر در این توافق، مواجه شده است و هیچ شانسی برای حمایت شدن ازجانب دیگران ندارد. درست همان روز فرانسه، آلمان، انگلستان و..»

امانپور با قطع کردن سخنان نهاوندیان پرسید:« در ادامه صحبت شما باید بگویم بله حق باشماست. همه کشورهای دیگر گفتند که این توافق، توافقی چندجانبه است و هیچکس به تنهایی نمی تواند آن را بشکند. به هرحال، این وضع برای دولت شما چه معنایی دارد؟ راهبرد شما چیست؟ آیا مطمئن هستید اروپا در حمایت از این توافق، پایبند خواهد ماند و با همراهی روسیه و چین به سمت همراهی با دیدگاه رئیس جمهور ترامپ نخواهد رفت و اینکه آیا آماده مذاکره مجدد درباره توافق خواهد بود؟»

نهاوندیان در پاسخ گفت:« مذاکره مجدد ناممکن است زیرا هیچ یک از طرف ها اعم از ایران و اروپایی ها، روسیه و چین در هیچ مذاکره جدیدی درباره برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) مشارکت نخواهند کرد. تازمانی که همه دیگر طرف ها از این توافق حمایت کنند و اگر ایران ببیند که فواید این توافق سرجای خودش باقی مانده است، با این روند همراهی خواهد کرد اما اگر نتایج موضع جدید آمریکا، ازبین رفتن تاثیرات توافق باشد، ایران می تواند در مواضع خودش تجدیدنظر کند. تاکنون، مواضع طرف های دیگر…»

امانپور بار دیگر سخنان دکتر نهاوندیان را قطع کرد و گفت:« بسیار عذر می خواهم. تاخیر بسیاری زیادی در انتقال صحبت وجود دارد (سیستم صوتی مشکل دارد) و من هروقت حس می کنم شما مکث می کنید سعی می کنم ورود کنم. وقتی شما درباره منافع توافق صحبت می کنید احتمالا منظورتان فواید اقتصادی است که مردم کشور شما می خواهند و رئیس جمهور روحانی از همین مسئله به عنوان راهبرد پیروزی خودش برای انتخابات استفاده کرد. شما چقدر آماده هستید چنین منافعی را بدهید؟»

در این قسمت ظاهرا ارتباط صوتی قطع شد و امانپور سوال خود را تغییر داد و سوال دیگری پرسیدو گفت:« رئیس جمهور ترامپ با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برخورد تندی داشته است. حالا تاثیر (سخن ترامپ)به چه صورت است؟»

دکتر نهاوندیان گفت:« فکر می کنم مشکل ارتباطی داریم.»

امانپور بار دیگر  پرسید:« تاثیر سخنرانی رئیس جمهور ترامپ علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چه بوده است؟»

نهاوندیان در پاسخ گفت:« همانطور که خبرنگار شما از تهران گزارش داده است، تاثیر این سخنان آن بوده است که همه ایرانی ها متحد شده اند و همه بخش های مختلف فضای سیاسی ایران اعلام همبستگی کرده و با هم متحد ایستاده اند. این نوع زبان تهدید، فایده ای ندارد و مضر است.»