ائتلاف برهم صالح یکی از رهبران پیشین اتحادیه میهنی کردستان عراق با صدور بیانیه ای خواستار تشکیل دولت انتقالی در اربیل برای مذاکره با بغداد شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «بغداد پست» ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به رهبری «برهم صالح» از رهبران پیشین اتحادیه میهنی کردستان خواستار تشکیل دولت انتقالی در اقلیم کردستان عراق شد تا مسئولیت مدیریت مذاکرات با بغداد را به عهده داشته باشد.

«ریبوار کریم محمود» سخنگوی این ائتلاف با صدور بیانیه ای اعلام کرد که «ائتلاف برای دموکراسی و عدالت» خواستار توقف عملیات های نظامی در کرکوک و خارج کردن نیروهای نظامی برای آرام کردن اوضاع است.

این ائتلاف در بیانیه خود همچنین از همه طرف های بحران به ویژه بغداد خواسته مانع نقض حقوق شهروندان در کرکوک شود و افزوده: در شرایط فعلی وضعیت در کرکوک بسیار بحرانی است و مسئولیت آن هم بر عهده نیروهای پیشمرگه نیست که در برابر داعش مقاومت کرده اند بلکه این شرایط حاصل ماجراجویی های سیاسی و گام هایی است که بدون واقعیت گرایی و توجه به منافع مردم برداشته شده است.

در ادامه این بیانیه آمده که وضعیت حال حاضر نتیجه تلاش فاسدان برای سرپوش گذاشتن بر روی دزدی های خود به اسم کرکوک و مردم کُرد بوده است و باید از نیروهای پیشمرگه و اراده دفاع از ملت و میهن حمایت کنیم.

این ائتلاف همچنین خواستار مذاکرات مستقیم نمایندگان مردم اقلیم کردستان در بغداد شده است و گفته که باید ائتلاف بین المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا و کشورهای مجاور نقش مثبت خود برای جلوگیری از ریخته شدن غیرنظامیان این کشور را بازی کنند.

در پایان این بیانیه آمده که به عنوان یک راهکار ضروری خواستار تشکیل دولت انتقالی در کردستان هستیم تا مسئولیت مذاکره را برعهده داشته باشد تا زمانی که انتخابات سالمی در اقلیم کردستان عراق برگزار می شود.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان بیش از دو سال است که با وجود اینکه دوره ریاستش بر اقلیم به پایان رسیده است اما همچنان قدرت را در دست درد، قرار بود به زودی در کردستان انتخابات پارلمانی و ریاستی برگزار شود.