رئیس وموسس شورای آمریکایی های ایرانی تبارموسوم به ˈنایاکˈ(NIAC) ، بابیان اینکه دولت آمریکا باید نشان دهد که دولت بعدی نمی تواند ازبرجام عقب نشینی کند، گفت: اوباما برای به خطر نیفتادن اجرای برجام باید قبل ازپایان دوره ریاست جمهوری خود به بانک های آمریکایی اطمینان دهد که تجارت با ایران مشکل سازنیست.

به گزارش پرس شیعه؛ «تریتا پارسی» روزجمعه درگفت وگو با یک رسانه آمریکایی با بیان اینکه آمریکا تجربه کافی درزمینه لغو تحریم ها درمقایسه با اعمال آنها را ندارد، گفت: ‘علاقه ای که در اروپا برای ورود به بازار ایران وجود داشت، متاسفانه به هیچ جایی نرسیده است ودولت آمریکا باید یک کاری کند تا تحریم ها را خیلی روشن تر وواقعی بردارد. مشکل اصلی این است که دولت آمریکا تجربه خیلی زیادی برای گذاشتن تحریم ها دارد وتجربه برداشتن تحریم ها، خیلی کم است.’
به عقیده وی ، دولت آمریکا باید کارهایی انجام دهد که واقعا این تحریم ها را بردارد و نشان دهد که دولت بعدی آمریکا نمی تواند ازبرجام عقب نشینی کند.
پارسی اضافه کرد که اوباما باید رویکردی اتخاذ کند، مانند آنچه با کوبا انجام داد، یعنی کاری کند که دولت آینده نتواند از آن عقب نشینی کند و بانک ها اطمینان لازم برای تعاملات بانکی با ایران را داشته باشند.
وی ادامه داد: البته این کار مشکلی است، زیرا بانک ها بحث های انتخاباتی آمریکا را از نزدیک دنبال می کنند، آن هم در فضایی که برخی از داوطلبان به دنبال خلاصی از اجرای برجام هستند.
پارسی تصریح کرد: ‘بانک ها بحث هایی که درآمریکا جریان دارد را دنبال می کنند و می بینند که دو نفر کاملا بر ضد برجام هستند، وبه این خاطر شک دارند. باراک اوباما باید این شک را بر طرف کند، زیرا بانک ها الان اجازه دارند با ایران تجارت کنند و اگر این کار را نکنند، متاسفانه برجام در خطر است.’
وی با بیان اینکه اوباما باید به بانک ها اجازه دهد که با دلار با ایران معامله کنند، اظهارداشت: الان بانک های ایرانی واروپایی این کار را انجام می دهند، اما نه ازطریق بانک آمریکایی. باید واقعا به بانک های آمریکا اطمینان دهد.
این درحالیست که دو داوطلب اصلی جمهوریخواهان برای کسب نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده، بارها درتبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرده اند که درصورت ورود به کاخ سفید، توافق جامع هسته ای با ایران را اجرا نخواهند کرد.