باوجود اذعان آمریکا به استفاده تکفیریها از تسلیحات شیمیایی در سوریه «نیکی هیلی» در نامه به شورای امنیت خواستار تمدید مهلت تحقیقات پیرامون استفاده از این تسلیحات شده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «اسکای نیوز»، «نیکی هیلی» نماینده دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد از شورای امنیت این سازمان خواستار تمدید زمان تحقیقات پیرامون استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه شد.

بر اساس این گزارش، هیلی در نامه ای به اعضای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده است: باید هرچه سریعتر در راستای تمدید زمان تحقیقات مشترک دباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه حرکت کرد.

این در حالی است که قرار است شورای امنیت طی ماه آتی میلادی (نوامبر) درباره تمدید مأموریت کارشناسان سازمان ملل و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی در سوریه به مدت یک سال دیگر، تصمیم گیری کند.

هیلی در نامه خود به شورای امنیت تأکید کرده است: مسأله تمدید مأموریت کارشناسان سازمان ملل در سوریه یک مسأله سیاسی نیست. باید مشخص شود که آیا دولت های عضو در سازمان ملل عامل استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه بوده اند و یا افرادی خارج از دولت ها.

گفتنی است، قرار است در روز ۲۶ اکتبر (ماه جاری میلادی) کارشناسان سازمان ملل متحد گزارش خود در خصوص استفاده از گاز سارین در شهر «خان شیخون» سوریه را منتشر کنند. این ماده شیمیایی در روز ۴ آوریل گذشته در منطقه خان شیخون ادلب علیه غیرنظامیان به کار گرفته شد.

گفتنی است، پیشتر وزارت دفاع روسیه خبر داد که آمریکایی ها اعتراف کردند گروهک تروریستی جبهه النصره از سلاح شیمیایی در سوریه استفاده کرده است.

بر اساس این خبر وزارت دفاع روسیه گفت که وزارت خارجه آمریکا اعتراف کرده که تروریست های هیأت تحریر الشام که جبهه النصره هم بخشی از آن است در ادلب سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده بودند.