فرماندهی مشترک عملیات ارتش عراق در خصوص درگیری های مسلحانه روز گذشته در شهر التون کوپری با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این شهر به محل تجمع عناصر گروهک تروریستی پ ک ک تبدیل شده بود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «شفق نیوز»، فرماندهی مشترک عملیات ارتش عراق با انتشار بیانیه ای درباره حوادث روز گذشته جمعه در شهر التون کوپری در شمال غرب استان کرکوک که به درگیری مسلحانه منجر شد توضیحاتی ارائه داد.

شورای امنیتی اقلیم کردستان روز جمعه دولت عراق را به حمله به سوی نیروهای پیشمرگه متهم کرد و گفت گروهی از نیروهای الحشد الشعبی عراق نیز در این حمله مشارکت داشته اند و تلاش کرده تا به منطقه «قوشتپه» در جنوب اربیل نفوذ کنند.

فرماندهی مشترک عملیات ارتش عراق در پاسخ به این اتهامات اعلام کرد که بعد از انتشار نیروهای ارتش عراق در کرکوک و مناطق مورد مناقشه برای ایجاد امنیت در این مناطق نیروهای عراقی برای تکمیل عملیات خود راهی منطقه التون کوپری شدند.

بر اساس این بیانیه این اقدام به درخواست مردم این شهر صورت گرفته زیرا شهر آنها با وجود حضور نیروهای پیشمرگه به محلی برای تجمع تروریست های وابسته به پ ک ک تبدیل شده بود. به همین دلیل وقتی نیروهای عراقی به التون کوپری نزدیک شدند با تیراندازی از سوی نیروهای پیشمرگه مواجه شدند و همچنین به سوی نیروهای ارتش عراق خمپاره و موشک های میلان آلمانی شلیک شد که به یک تانک ارتش اصابت کرد و منجر به شهادت ۲ نیروی ارتش عراق و زخمی شدن ۵ تن دیگر شد.

به این ترتیب نیروهای کُرد حتی پل التون کوپری را هم منفجر کرده با این حال نیروهای عراقی موفق شدند وارد شهر شده و امنیت را در آن اعمال کنند، بر اساس بیانیه فرماندهی مشترک عملیات ارتش عراق نیروهای عراقی می توانستند این درگیری ها را با سرعت به پایان برسانند اما به دلیل نگرانی نیروهای ارتش از هدف قرار گرفتن نیروهای پیشمرگه که در کنار نیروهای مزدور پ ک ک حضور داشته اند از هدف قرار دادن منبع آتش خودداری کردند.

در این بیانیه تأکید شده که فقط نیروهای مبارزه با تروریسم، پلیس اتحادیه و  نیروهای لشکر نهم زرهی وارد این شهر شده اند و بعد از استقرار نیروها، لشکر ۲۰ ارتش عراق مسئولیت حفظ این منطقه را برعهده گرفته است.