خبرگزاری آسوشیتد پرس آمریکا با انتشار مقاله ای از طرح تیلرسون برای قرار دادن محور عربستان – عراق در برابر ایران خبر داد.

به گزارش پرس شیعه، خبرگزاری آسوشیتد پرس با انتشار مقاله ای در وب سایت رسمی خود با بررسی اهداف رکس تیلرسون و دستگاه دیپلماسی آمریکا در خاورمیانه، از تلاش واشنگتن برای ایجاد اتحاد میان عربستان سعودی و عراق با یکدیگر و قرار دادن آنها در برابر ایران خبر داد.

بر اساس این گزارش، «ای پی» در این مقاله نوشت در پی آزادسازی مناطق تحت تصرف داعش از چنگ تروریست ها و همچنین فائق آمدن ارتش عراق بر اقلیم کردستان در کرکوک، واشنگتن به دنبال ایجاد محور عربستان – عراق در برابر ایران و جلوگیری از قدرت رو به افزایش تهران در منطقه از خلیج فارس تا دریای مدیترانه است.

نویسنده این مقاله، شرکت تیلرسون در مراسم افتتاحیه اجلاس مشترک عربستان – عراق در ریاض را اثباتی بر این مدعا خوانده و معتقد است بازگشایی سفارت عربستان در بغداد در سال ۲۰۱۵ آن هم پس از ۲۵ سال یعنی از زمان حمله عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ نیز نشان دهنده علاقه سعودی ها به بغداد و تلاش آمریکا برای استفاده از این موقعیت به دست آمده است.

همچنین در این نوشتار به سخنان «مک مستر» اشاره می کند که معتقد است ترامپ به دنبال ایجاد عراقی با ثبات است، اما ثباتی که ایران در آن جایی نداشته باشد.