فرستاده سازمان ملل به یمن اعلام کرد که کارشناسان بین المللی به ریاض و صنعاء اعزام شده‌اند و تیم دیگری نیز در راه کویت است تا مقدمات لازم را برای ازسرگیری مذاکرات صلح در ۱۸ آوریل جاری فراهم آورند.

به گزارش پرس شیعه؛ به نوشته روزنامه رأی الیوم، ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما کارشناسان سیاسی سازمان ملل را به صنعاء و ریاض فرستاده‌ایم تا با هیئت‌های مرتبط با مذاکرات صلح یمن به همکاری بپردازند. تیم دیگری نیز در مسیر خود به کویت است تا مقدمات لازم را با وزارت امور خارجه این کشور برای ازسرگیری مذاکرات فراهم آورد.

الشیخ احمد اما تعداد کارشناسان، چگونگی اعزام آن‌ها و مکانیزم کاریشان را مشخص نکرد.

وی افزود: آمادگی‌ها برای برگزاری مذاکرات صلح یمن با نظارت سازمان ملل در کویت انجام شده است. من از همگان می‌خواهم فرصت را برای فراهم کردن مکانیزمی جهت بازگشت به انتقال مسالمت آمیز و منظم براساس طرح شورای همکاری خلیج فارس و نتایج مذاکرات ملی غنیمت بشمارند و در مذاکرات حضور فعال داشته باشند.

الشیخ احمد از همگان خواست مشارکت سازنده‌ای در مذاکرات داشته و برای عقب نشینی از شهرها و تحویل سلاح سنگین به دولت و اتخاذ تدابیر امنیتی تلاش کنند.

وی از اقدامات اخیر عربستان و انصارالله درباره آزادی اسرا و آتش‌بس نسبی در مرزها استقبال کرد و گفت: چنین اقداماتی موجب اعتمادسازی متقابل میان دو طرف و پیشبرد مذاکرات می‌شود.

الشیخ احمد گفت: مذاکرات آتی بر پنج مسئله اساسی متمرکز خواهد شد که عبارتند از: عقب‌نشینی، تحویل سلاح، اقدامات امنیتی، حل سیاسی و تشکیل کمیته‌ای برای آزادسازی اسرا و زندانیان. حل سیاسی شامل بازپس‌گیری نهادهای دولتی و ازسرگیری مذاکرات سیاسی است.