اسماعیل ولد الشیخ فرستاده سازمان ملل در پرونده یمن روز جمعه (دیروز) اعلام کرد که دور بعدی گفت‌وگوهای صلح یمن در ۱۸ آوریل (۳۰فروردین) و در کویت برگزار می‌شود.

به گزارش پرس شیعه؛ شبکه خبری «الجزیره» اعلام کرد که ولد الشیخ اعلام کرده این گفت‌وگوها بر ۵ محور: عقب نشینی، خلع سلاح، برنامه ریزی امنیتی، راهکار سیاسی و ایجاد کمیته آزادی زندانیان و اسرا تمرکز خواهد داشت.

به گفته ولد الشیخ مورد چهارم که راهکار سیاسی است شامل سپرده شدن همه نهادهای دولتی به دولت یمن و از سرگیری گفت‌وگوهای سیاسی در یمن است.

فرستاده سازمان ملل همچنین از طرف‌های این مذاکرات خواسته که از فرصت استفاده کرده تا مرحله انتقالی به صورت مسالمت آمیز بر اساس خروجی طرح کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و گفت‌وگوهای ملی یمن اجرا شود.

ولد الشیخ تأکید کرده که مقدمه چینی در ریاض و صنعاء برای آغاز دور جدید گفت‌وگوهای صلح یمن در حال اجراست و افزود که دو طرف درگیری‌ها موافقت کرده‌اند که از نیمه شب دهم آوریل (ماه جاری میلادی) درگیری‌های نظامی را متوقف کنند.

از سوی دیگر «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن مدعی شده بود که ولد الشیخ به او خبر داده که «انصار الله» با اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل موافقت کرده است.

بر اساس قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت، نیروهای انصار الله و نیروهای متعهد به «علی عبدالله صالح» باید از مناطقی که تحت سیطره آنهاست عقب نشینی کرده و سلاح خود را تحویل دهند.