نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد که ترکیه اصلی ترین ارسال کننده سلاح و تجهیزات برای گروه تروریستی داعش در سوریه به شمار می رود.

به گزارشپرس شیعه؛ ویتالی چورکین در نامه ای به شورای امنیت تصریح کرد: ترکیه اصلی‌ ترین ارسال کننده سلاح و تجهیزات برای داعش در سوریه است و سازمان اطلاعاتی ترکیه مامور این کار است.

به گفته چورکین، ترکیه از نهادهای غیردولتی برای انتقال سلاح از طریق کاروان های حامل کمک های بشردوستانه استفاده می کند.

وی با ارائه آماری دقیق اعلام کرد: گروه داعش فقط در طول سال گذشته یک میلیون و ۹۰۰ هزار دلار مواد منفجره و مواد شیمیایی از ترکیه دریافت کرده است.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از چورکین خاطرنشان کرد: مسکو مدارکی را، به شورای امنیت درباره کمکهای تسلیحاتی و تجهیزاتی ترکیه به داعش در سوریه ارائه کرده است.

وی کمکهای دریافتی داعش از طریق ترکیه در سال ۲۰۱۵ را اینگونه اعلام کرد: ۲۵۰۰ تن نیترات آمونیوم به ارزش حدود ۷۸۸ هزار و هفتصد دلار، ۴۵۶ تن نیترات پتاسیوم به ارزش ۴۶۸ هزار و هفتصد دلار، ۷۵ تن پودر آلومینیوم به ارزش ۴۹۶ هزار و پانصد دلار، نیترات سدیم به ارزش ۱۹ هزار و چهارصد دلار، گلیسرین به ارزش ۱۰۲ هزارو پانصد دلار، اسید نیتریک به ارزش ۳۴ هزار دلار.

روزنامه جمهوریت ترکیه در ژوئیه ۲۰۱۵ ویدیویی را در سایت خود از انتقال سلاح برای تروریستهای داعش در سوریه به وسیله کامیونهای سازمان اطلاعات ترکیه منتشر کرد. در پی انتشار این ویدیو سردبیر و رئیس دفتر این روزنامه در آنکارا بازداشت شدند.