یک هفته نامه آلمانی از ابعاد تازه‌ای از جاسوسی‌های سازمان اطلاعات و امنیت آلمان از متحدان و سازمان‌های بین‌المللی از جمله اسرائیل، آمریکا، صندوق بین‌المللی پول و سازمان اوپک خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ بر اساس اطلاعات هفته نامه “اشپیگل”، سازمان اطلاعات امنیت آلمان در سال های اخیر از بسیاری کشورهای دوست و متحد خود جاسوسی کرده است. ظاهرا ابعاد این جاسوسی ها بسیار گسترده تر از آنچه تا به حال فاش شده بوده است و سازمان های بین المللی نیز در لیست جاسوسی های آلمان بوده اند.

بر اساس اطلاعات هفته نامه “اشپیگل” همچنین دفتر نخست وزیر اسرائیل، قراردادهای وزارتخانه های کشور در وین و بروکسل و وزارت دفاع در لندن نیز در لیست جاسوسی‌های سازمان اطلاعات امنیت آلمان بوده اند.

بر اساس اطلاعات هفته نامه اشپیگل، سازمان اطلاعات امنیت آلمان همچنین از سازمان های بین المللی مانند برنامه کنترل مواد مخدر سازمان ملل، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و صندوق بین المللی پول (IWF) نیز جاسوسی کرده است.

بر اساس این گزارش نیروی هوایی ایالات متحده و ناسا نیز از اهداف جاسوسی سازمان اطلاعات امنیت آلمان بوده اند. تا به حال مشخص شده بود که دیپلمات های اتحادیه اروپا و وزارت خارجه آمریکا از اهداف جاسوسی های آلمان بوده اند.

در اواسط اکتبر سال گذشته مشخص شد که سازمان اطلاعات امنیت آلمان نه تنها با همکاری آژانس امنیت ملی آمریکا بله به صورت مستقل اهداف آمریکایی و اروپایی را مورد جاسوسی قرار داده است.

بر اساس گزارش هفته نامه اشپیگل سازمان اطلاعات امنیت آلمان حداقل به صورت مستقل همچنین از شرکت حمل و نقل هوایی یورو کوپتر و شرکت اروپایی EADS جاسوسی کرده است.