آمریکا در تلاش برای جبران اشتباهات گذشته و افتادن بخش اعظمی از تجهیزات و نیروی خود به دست گروه تروریستی داعش قصد دارد معارضان سوری را برای جنگ با این گروه تروریستی آموزش دهد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری رویترز؛ ‌سرهنگ« استیو وارن» سخنگوی ائتلاف به اصطلاح ضد داعش به رهبری آمریکا در بغداد، در گفتگو با خبرنگاران تأیید کرد که افراد زیادی در حال حاضر تحت آموزش هستند اما از ارائه هرگونه عدد دقیقی در خصوص تعداد نفرات تحت آموزش و یا مکان آموزش خودداری کرد. خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی ناشناس گزارش داد که این آموزشها در ترکیه و با هدف تقویت معارضان میانه به اصطلاح رو سوری در حال انجام است.

وارن اظهار داشت: مبنای این برنامه آموزشی درسهایی است که ما از برنامه ناموفق خود برای آموزش و تجهیز [معارضان سوریه] در سال ۲۰۱۵ آموختیم.

لازم به ذکر است که برنامه آموزش و تجهیز پنتاگون در ابتدا با هدف آموزش سه هزار نیروی معارض سوری طی سال ۲۰۱۵- و پس از آن سالانه پنج هزار نفر- و با ادعای مبارزه با گروه تروریستی داعش آغاز شد. بنا به گزارشات، ‌وزارت دفاع آمریکا حدود چهارصد میلیون دلار برای این برنامه هزینه کرده است که به طور تقریبی معادل دو میلیون دلار برای هر نفر است؛ ‌رقمی که پنتاگون آن را رد می نماید.

طبق اظهارات این مقام نظامی ارتش آمریکا،‌ نیروهای آموزش دیده در «برنامه پیشین پنتاگون» همچنان در حال اجرای عملیات در میدان نبرد سوریه هستند و اهداف [نظامی] را برای نیروهای آمریکایی شناسائی می کنند. پنتاگون تخمین می زند که «بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تروریست داعشی در حال جنگ هستند» که نسبت به سال گذشته یک کاهش را نشان می دهد.