پس از گذشت نیم قرن دو کتاب از ماریا گریپه، نویسنده سوئدی با ترجمه پوران صلح کل(طاهباز) از سوی انتشارات کانون پرورش فکری، تجدید چاپ می‌شود.

به گزارش پرس شیعه؛ پوران صلح کل (طاهباز)، از تجدید چاپ دو کتاب از ماریا گریپه، نویسنده سوئدی خبر داد و گفت: دو کتاب «بابای شب» و «هوگو و ژوزفین» پس از نزدیک به ۵۰ سال از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر می‌شوند.

مترجم «پی پی جوراب بلند» نوشته آسترید لیندگرن با اشاره به این‌که کانون پرورش فکری به تجدید چاپ کارهای قدیمی خود پرداخته گفت: کانون بر ان است تا به روزگار طلایی خود برگردد به همین خاطر به انتشار دوبباره بهترین و خاطره‌برانگیزترین آثار خود پرداخته و این رویکرد، خوبی‌ها و بدی‌های خاص خود را دارد. خوبی آن، این است که کارهای قدیمی دوباره منتشر می‌شوند و بدی طرح مورد نظر این است که مگر در همه این سال‌ها کار خوب و قابل تاملی منتشر نشده است!؟

داستان «بابای شب» درباره دختری به نام «جولیا» است که به اصرار مادرش قبول می‌کند تا «بابای شب» داشته باشد. چرا که مادرش پرستار است و به ناچار، شب تا صبح در بیمارستان کار می‌کند و می‌ترسد جولیا را شب‌ها، در خانه تنها بگذارد.

اما «بابای شب»، چگونه پرستاری است!؟ در سوئد، اغلب خانم‌های مسن که کار ثابت و تمام وقت ندارند و بازنشسته شده‌اند، ‌ روزها داوطلبانه به نگهداری بچه‌های کوچک خانواده‌های دیگر می‌پردازند و «مادر روز» نام دارند. حالای می‌توان دریافت «بابای شب» چه کسی است و چه می‌کند؟ ا

و اما داستان «هوگو و ژوزفین» از مشهورترین نوشته های ماریا گریپه است و ماجرای دختری به نام ژوزفین را روایت می‌کند که به مدرسه می‌رود و اولین روز مدرسه، برای او، روز خوشایندی نیست چرا که شکل و ظاهر معلم کلاس‌شان، بسیار متفاوت با آن چیزی است که او در ذهن خود ساخته بوده. اما ژوزفین، به تدریج می‌پذیرد که همه معلم‌ها به آن زیبایی که او در مجله دیده بوده، نیستند.

اما نگرانی ژوزفین تنها در معلمی که ظاهر و قیافه‌اش بر خلاف تصور او بود، خلاصه نمی‌شد؛ همکلاسی‌های او هم نامهربان بودند و تا فرصتی پیدا می‌کردند ژوزفین را به خاطر اینکه بچه کشیش بود، آزار می‌دادند. یکی از این همکلاسی‌ها «هوگو» بود.

اگر می‌خواهید با ماجراهای جولیا و «بابای شب» و همین‌طور «هوگو و ژوزفین» آشنا شوید منتظر بانید تا این دو کتاب را کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پس از سال‌ها تجدید چاپ کند و در اختیار ما بگذارد.