مجرمان حرفه‌ای در ترکیه پدران و مادران سوری را متقاعد می‌کنند که دخترشان را برای داشتن زندگی بهتر به ترکیه بفرستند.

به گزارش پرس شیعه؛ روز ۸ مارس، رسانه‌های خبری ترکیه از زندگی غم‌انگیز و مرگ زودرس یک عروس خردسال سوری پرده برداشتند.

در ماه اوت گذشته و در شهر حلب، «ماف زافور»(Mafe Zafur) و پسر عموی او ابراهیم زافور (Ibrahim Zafur) ازدواج کردند و زن و شوهر به ترکیه نقل مکان کردند اما ازدواج این دو بیش از ۶ ماه طول نکشید و همسر «ماف» او را به طور ناگهی از خانه بیرون کرد.

بدون جای خواب و سرپناه با برادر ۱۹ ساله و پسر عموی دیگرش که ۱۴ سال دارد در یک کامیون رها شده سپری کردند.

روز ۸ مارس اما «ماف» خودش را با یک تفنگ ساچمه‌‌ای هدف قرار داد و کشت و تنها چیزی که همراه او پیدا شد گواهی ازدواج دست‌نویسی بود که از ازدواج با ابراهیم در جیب او جا مانده بود.

«ماف زافور» فقط یکی از هزاران سوری جوانی است که قربانی ازدواج در سنین خردسالی شده است.

گروه‌های حقوق بشر گزارش می‌دهند که تعداد این باندهای بعد از حضور ۳ میلیون سوری در ترکیه رو به افزایش گذاشته است.

گزارش مفصلی در مورد سرنوشت زنان پناهنده سوری در ترکیه، توسط «انجمن حقوق بشر و همبستگی با مستضعفان» که در زبان ترکی(Mazlumder) شناخته می‌شود منتشر شده که خبر از ازدواج زودهنگام و اجباری، تعدد زوجات، آزار و اذیت جنسی، قاچاق انسان، فحشا، و تجاوز به عنف می‌دهد.

بر اساس گزارش «مؤسسه گیتستون»(gatestoneinstitute) مبلغ ۲۰۰۰-۵۰۰۰ لیره ترکیه(معادل ۷۰۰-۱۷۰۰ دلار) که برای یک خانواده فقیر سوریه مبلغ قابل‌توجهی است تحت عنوان «قیمت عروس» پرداخت می‌شود تا اجازه قاچاق دخترانشان را به آن‌سوی مرزها می‌دهند.

طبق گفته «ابوالحلیم ییلماز» (Abdulhalim Yilmaz) رئیس کمیسیون پناهندگان، بسیاری از مردان در ترکیه از میان دختران و زنان سوریه چند همسر برگزیده‌اند حال آن که پدیده چند همسری در ترکیه غیرقانونی است”.

وکیل «ییلماز» افزود: “برخی از مردان در ترکیه، همسران دوم یا سوم سوری برگزیده‌اند بدون اینکه حتی رسماً آنها را ثبت کرده باشند.