مفتی اعظم مصر، همگرایی و ایجاد روابط حسنه با شیعیان برای طرد تروریسم را خواستار شد و بر ضرورت مقابله با فعالیت افراد و گروه‌های تندرو و افراطی تأکید کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ «شوقی علام» علام با بیان این مطلب گفت: دارالفتوای مصر پیوسته خواهان همگرایی، هم‌زیستی، تسامح و طرد تفرقه و خشونت میان امت‌ها بوده است.

وی افزود: ما همچنین خواهان همگرایی و روابط حسنه با شیعیان و ممانعت از فعالیت‌ افراد تندرو و افراطی در هر دو مذهب شیعه و سنی هستیم تا گفتمانی یکپارچه و واحد که تندروی و تروریسم را طرد و ریختن خون و جنگ میان پیروان مذاهب مختلف را حرام می‌داند، نهادینه شود.

شوقی علام بیان کرد: همکاری دوجانبه با شیعیان جهت ممانعت از انجام اقدامات فرقه‌ای که در پی بی‌ثبات کردن امنیت کشورها است، از دیگر اولویت‌های ما به شمار می‌آید.

مفتی اعظم مصر در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری همایش سالانه بررسی مسائل مربوط به فتوا با عنوان «تربیت علمی و توانبخشی فتوایی ویژه ائمه مساجد اقلیت‌های مسلمان» در مصر اشاره کرد و گفت: این همایش با هدف کمک و یاری امت اسلام در سایه چالش‌هایی که با آن مواجه است، برگزار می‌شود.

وی افزود: ارسال برخی کاروان‌ها جهت تبیین فتواهای مشترک در تعدادی از کشورهای جهان از دیگر برنامه‌های دارالفتوای مصر است.

شوقی عنوان کرد: همچنین، دبیرخانه دارالفتوای الازهر مصر در تلاش است با همکاری اقلیت‌های مسلمان سراسر جهان یک وب‌سایت چندزبانه راه‌اندازی کند که از این طریق امکان ارتباط با افراد بیشتری در سطح جهان فراهم می‌شود.

مفتی اعظم مصر بیان کرد: در این وب‌سایت علاوه بر بررسی برخی فتواها و پاسخ به پرسش‌های ارائه‌شده، پژوهش‌ها و مقالاتی نیز در رد ایدئولوژی افراط‌گرایی ارائه خواهد شد.

شوقی افزود: انتشار فصلنامه‌ای علمی با عنوان «مراکز و نهادهای صدور فتوا در جهان» نیز از دیگر برنامه‌های دبیرخانه دارالفتوای مصر است و جلد نخست این فصلنامه فروردین‌ماه سال جاری به چند زبان منتشر خواهد شد و پژوهش‌های علمی از کشورهای مختلف جهان در آن ارائه می‌شود.

مفتی اعظم مصر در حالی همگرایی و روابط حسنه با شیعیان را یکی از راه‌های مهم برای مقابله با تندروی و تروریسم معرفی کرده است که شیخ الازهر و برخی علمای مرکز اسلامی الازهر به‌عنوان بزرگترین نهاد دینی اهل‌تسنن، هر از چندگاهی اعتقادات و آموزه‌های تشیع را زیر سؤال می‌برند و شیعیان و جمهوری اسلامی ایران را به نفوذ دامنه تشیع در کشورهای سنی‌نشین متهم می‌کنند.

همچنین، امروز جنبش مقاومت اسلامی لبنان و بسیج مردمی عراق به‌عنوان دو جنبش شیعی در صف مبارزه عملی با تروریسم تکفیری قرار دارد و آیت‌الله العظمی سیستانی، مرجع عالی شیعیان فتوای جهاد کفایی مبارزه با تکفیری‌ها را صادر کرده‌‌اند.