ریاست جمهوری کنیا اعلام کرد که صلاح فراح معلم مسلمان شهید کنیایی که ۳ ماه پیش در حمله تروریست‌های الشباب به اتوبوس غیرنظامیان جان خود را برای حمایت از شهروندان مسیحی به خطر انداخته بود، مورد قدردانی قرار خواهد گرفت.

به گزارش پرس شیعه؛ «اوهورو کنیاتا» رئیس جمهور کنیا در پارلمان این کشور در روز پنجشنه اعلام کرد که نشان عالی سلحشوری، یکی از بالاترین نشان‌های افتخار در کشور کنیا را به این شهروند مسلمان کنیایی اعطاء می‌کند.

فراح و ۶۰ مسافر دیگر در روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵ در اتوبوسی از پایتخت نایروبی به سمت شهر ماندرا در حال حرکت بودند که با شلیک گلوله‌های تروریست‌های شبه نظامی الشباب سومالیایی متوقف شدند. نظامیان مسلح پس از توقف اتوبوس از سرنشینان مسلمان و مسیحی خواستند که از هم جدا شوند. در این میان فراح که معاون مدرسه ابتدایی شهرستان ماندرا بود، به همراه دیگر مسافران مسلمان حاضر به همکاری نشده و از تروریست‌ها خواستند که یا همه آن‌ها را کشته یا همه را رها کنند، زیرا تروریست‌های الشباب در اتوبوس‌های قبلی مسیحیان را کشته و به سرنشینان مسلمان کاری نداشتند.

در این واقعه فراح به ضرب شلیک گلوله تروریست‌ها در ناحیه لگن و بازو به شدت مجروح شد و یک ماه بعد در اثر جراحات وارده در حین عمل جراحی جان خود را از دست داد.

او پیش از مرگش به خبرنگاران گفته بود: مردم باید با صلح در کنار هم زندگی کنند. ما همه برادر هستیم و تنها دین متفاوتی داریم. من از برادران مسلمانم می‌خواهم تا از برادران مسیحی مراقبت کنند تا آن‌ها نیز در مقابل همین کار را برای ما انجام دهند.

رئیس جمهور کنیا به پارلمان این کشور گفت: فراح جوان مسلمانی بود که حاضر نشد توسط تروریسم‌ها از شهروندان مسیحی اش جدا شود. ما پاسدار میراث برادر مسلمانمان هستیم. من به صلاح فراح، معلم مسلمانی که در راه حمایت از مسیحیان در حمله الشباب جان خود را از دست داد، درود می‌فرستم.

رشید برادر فراح نیز به خبرنگاران گفت که رئیس جمهور کنیا روز سه شنبه با او تماس گرفته و جویای حال وضعیت پنج فرزند فراح شده است. او همچنین با همسر فراح و دیگر اعضای خانواده صحبت کرده و به برادر فراح اطمینان خاطر داده که از فرزندان این شهید قدردانی می‌شود.

پیش از این نیز شبکه‌های اجتماعی کنیا خواستار ترویج راه فراح شدند و از او به عنوان به نمادی برای مبارزه با تروریسم یاد کرده بودند. این در حالی است که تروریسم و حملات شبه نظامیان الشباب در کنیا هر ساله رو به افزایش است.