حجت الاسلام نصیری گفت: صحیفه سجادیه مجموعه ای از دعاهاست، اما در لابلای دعاها و در قالب راز و نیازها، درسها و آموزه های مهمی در زمینه های مختلف معارف دینی آمده است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی نصیری، رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد در گفتگوی کوتاهی به اهمیت صحیفه سجادیه پرداخت و گفت: صحیفه سجادیه که به آن «زبور آل محمد(ص)» یا «انجیل اهل بیت(ع)» یا «اخت القرآن» لقب داده اند،  کتابی است که در آن دعاهای امام سجاد(ع) در زمینه های مختلف آمده است.

وی افزود: از آنجا که دعا از عرصه های سنت است، صحیفه سجادیه را می توان به عنوان یک نگاشته حدیثی قلمداد کرد، البته باید توجه داشت که گرچه صحیفه مجموعه ای از دعاهاست، اما در لابلای دعاها و در قالب راز و نیازها، درسها و آموزه های مهمی در زمینه های مختلف معارف دینی آمده است.

این محقق و نویسنده کشورمان تصریح کرد: گرچه صحیفه سجادیه به عکس نهج البلاغه دارای سند است، اما از آنجا که حلقات سند به طور کامل از آخرین راوی آن؛ یعنی ابو عبدالله محمّد بن احمد بن شهریار تا یحیی بن زید بن علی و امام جعفر صادق(ع) از امام باقر(ع) دارای اتصال نیست و برخی از این راویان نیز مجهول بوده، یا تضعیف شده اند، نمی توان استناد آن را از طریق سند با شیوه متداول به امام سجاد(ع) اثبات کرد و به خاطر ضعف سندی این کتاب، در آغاز مورد توجه قدما قرار نگرفت.

وی اظهار کرد: چنان که شیخ طوسی در «مصباح المتهجد» و سید بن طاووس در «اقبال الأعمال» از آن یاد نکرده اند، تا آن که ملا محمد تقی مجلسی (مجلسی اول) بر اساس رؤیای صادقی آن را منتشر و معرفی نمود. آقای محمدعلی ابطحی در پایان صحیفه با انعکاس طرق مختلف از اِسناد صحیفه سجادیه دفاع کرده است.

نصیری تصریح کرد: با صرف نظر از سند آنچه که صدور این صحیفه از امام سجاد(ع) را قطعی می سازد، محتوای بسیار عالی و غنی آن و الفاظ زیبا و رسای آن در عرصه مناجات و گفت و گو با خداوند است، که از هیچ کس به جز حجت های الهی که در عالی ترین سطح معرفت الهی قرار داشته و با راه و رسم رازگویی با ساحت حق آشنایند، ساخته نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: علامه سید محسن جبل عاملی در این باره می نویسد: «بلاغت و فصاحت بی پایان صحیفه، معانی و مضامین بسیار عالی، محتوای عمیق و بی نظیر آن در تبیین تذلل و فروتنی در پیشگاه خداوند و ستایش او و شیوه های شگفت آور در طلب عفو و رحمت الهی و توسل به ذات حق، که در صحیفه موج می زند، از قوی ترین شواهد صحت انتساب صحیفه به امام سجاد(علیه السلام) است.»

وی با اشاره به اینکه به استناد مقدمه کتاب، صحیفه دارای ۷۵ دعاست که از این تعداد ۵۴ دعا در صحیفه آمده است، بیان کرد: برخی از محدثان با بررسی سایر منابع روایی و گردآوری سایر دعاهای نقل شده از امام سجاد (ع) صحیفه های دیگری فراهم آورده اند که از آن میان می توان به الصحیفه السجّادیه الثانیه از شیخ حر عاملی؛ الصحیفه السجّادیه الثالثه از میرزا عبدالله افندی؛ الصحیفه السجّادیه الرابعه از محدث نوری و الصحیفه السجّادیه الخامسه از سید محسن جبل عاملی اشاره کرد. مرحوم شیخ آقا بزرگ تهرانی حدود پنجاه شرح بر صحیفه را برشمرده است.