امام جمعه تبریز با تأکید بر ازدواج آسان و دوری از اشرافیت و زرق و برق مراسمات ازدواج، گفت: ازدواج آسان زندگی پایدار را به ارمغان خواهد آورد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله محسن مجتهد شبستری، امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، پیش از ظهر امروز در جشن ازدواج۵۰ زوج بسیجی در تبریز، با تأکید بر جایگاه ارزشمند خانواده در دین اسلام، اظهار داشت: ازدواج امری مهم و تشکیل دهنده نهاد خانواده است.

وی با مسعود و مبارک خواندن ازدواج زوج های بسیجی در ایام بهار فاطمی، ابراز داشت: این اقدام نمادی از ازدواج های آسان و تشکیل خانواده های پایدار است، ازدواج آسان در حقیقت زمینه ایجاد یک زندگی مستحکم را فراهم می کند.

امام جمعه تبریز با اشاره به مؤلفه های انتخاب همسر برای یک زندگی پایدار، ابراز داشت: هم کف بودن از بارزترین مؤلفه های انتخاب همسر برای یک زندگی پایدار است که دین اسلام بر آن تأکید بسیار دکرده است، توجه به ملاک ها و ارزش های مطرح در دین اسلام زندگی سالم را به ارمغان خواهد آورد.

وی توجه به ایمان، اعتقادات دینی و هم کف بوده در مسائل اجتماعی را از دیگر موارد مهم در انتخاب همسر عنوان و تصریح کرد: رعایت حقوق متقابل میان یکدیگر می توان مودت و رحمت الهی را در خانواده ایجاد و تحقق بخشید.

این عضو خبرگان رهبری با اشاره به آسیب های اجتماعی موجود در امر ازدواج، مهریه های سنگین را مورد اشاره قرار داد و اذعان داشت: مهریه بالا خلاف سنت نبوی و سیره رهبر معظم انقلاب است، رهبر معظم انقلاب عقد جوان های با مهر بیشتر از ۱۴ سکه را قبول نمی کنند.

وی با اشاره به مهریه های معنوی چون قرآن کریم، سفر های زیارتی، تعلیم قرآن در صدر و دیگر موارد را الگویی برای نسل امروز دانست و ادامه داد: خانواده ها از مهریه های معنوی مثل تعلیم قرآن کریم که در بین زوجهای صدر اسلام متداول بوده است الگوگیری کنند.

رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) با انتقاد از جهیزه های سنگین، تشریفات اضافی و چشم رو هم چشمی، آن ها را موانع ازدواج جوانان خواند و ابراز داشت: ازدواج آسان، به هنگام و پایدار امروز باید در جامعه شکل گیرد و به یک فرهنگ مبدل شود.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در تولید نسل و افزایش جمعیت کشور، ادامه داد: در روایات، ولود بودن به عنوان یکی از ویژگی های انتخاب همسر مطرح شده که به معنی آمادگی برای پرورش فرزندان صالح متعدد است.

آیت الله شبستری افزایش طلاق را سوغات سبک زندگی غربی دانست و ابراز داشت: نبود صمیمیت در کانون خانواده و فرزندا، اشرافی گری و زرق و برق از آسیب های زندگی و شیوه زیستن غربی است، تکبر و دامن زدن به اختلاف سلیقه ها عامل طلاق های پرتعداد است.

وی ادامه داد: زوج‌ها باید با رعایت حقوق متقابل و پرهیز از بداخلاقی و سختگیری، صلح و صفا را در خانواده حاکم کرده و زندگی خود را استحکام بخشند و با یاد خدا و ایمان خانه های خود را معنویت و صفا و دهند.