برکناری خالد بحاح نخست وزیر دولت مستعفی یمن توسط منصور هادی بالاخره از وجود اختلافات گسترده و عمیق در بدنه دولت مستعفی و فراری یمن پرده برداشت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: بیش از یک سال پیش رژیم سعودی به درخواست «منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن در تجاوزی آشکار دست به اقدام نظامی علیه مردم بی دفاع این کشور زد. از آن زمان تاکنون بر اساس اعلام وزارت بهداشت یمن بیش از ۷ هزار شهروند یمنی به شهادت رسیده و هزاران تَن دیگر به شدت زخمی شده اند.

نکته قابل تأمل در این خصوص این است که «عبد ربه منصور هادی» در شرایطی که از سِمَت ریاست جمهوری استعفا داده بود، درخواست رسمی برای اقدام نظامی رژیم سعودی در یمن را ارائه داد؛ درخواستی که وی از لحاظ حقوقی به دلیل استعفا از پست خود و فرار از کشور اساسا صلاحیت ارائه آن نداشته است.

در هر صورت پس از گذشت بیش از یک سال از حملات ددمنشانه و بی وقفه رژیم سعودی به مردم بی دفاع یمن شاهد بروز اختلافات گسترده در میان سردمداران مستعفی و فراری یمنی هستیم؛ اختلافاتی که در نهایت منجر به تصمیم «عبد ربه منصور هادی» برای برکناری «خالد بحاح» نخست وزیر دولت منتسب به خود شد. هادی پس از برکناری بحاح از نخست وزیری، «احمد عبید بن دغر» را به عنوان جایگزین وی منصوب کرد.

«منصور هادی» در بیان علت عزل بحاح از نخست وزیری دولت منتسب به خود آورده است: «ناکارآمدی بحاح به عنوان نخست وزیر دولت یمن در کاستن از آلام شهروندان یمنی و حل مشکلات آنها موجب شد تا تصمیم به عزل وی بگیرم». وی در ادامه نیز تصریح کرده است: «بحاح از حمایت های ائتلاف عربی و در رأس آن عربستان سعودی بهره لازم را نبرد».

اظهارات مضحک منصور هادی در خصوص علل برکناری خالد بحاح خود به تنهایی گواه بر نادرستی علت اصلی عزل وی از نخست وزیری است، چراکه اوضاع انسانی فاجعه آمیز امروز یمن نتیجه حمایت های گسترده منصور هادی از جنایات ائتلاف سعودی در این کشور است. با این وجود، هادی با نادیده گرفتن شعور افکار عمومی علت برکناری بحاح را ناکارآمدی وی در کاستن از آلام شهروندان یمنی عنوان کرده است؛ شهروندانی که بنابر درخواست رسمی هادی از سعودیها به خاک و خون کشیده شده و می شوند.

واقعیت این است که از مدت ها پیش به دلیل برخی اقدامات خودسرانه «خالد بحاح» از جمله رفت و آمدهای پی در پی به استان «عدن»، «منصور هادی» به وی به چشم رقیبی که ممکن است در آینده برای او دردسر ساز شود، می نگریست. بر همین اساس، نوعی جنگ قدرت که هیچگاه علنی نشد و تنها در حد گمانه زنی های رسانه ای باقی ماند، میان دو طرف (منصور هادی و بحاح) شکل گرفت و همین اختلافات اخیرا آنقدر عمیق شد که منصور هادی را وادار به برکناری بحاح از نخست وزیری کرد.

در همین ارتباط، یک پایگاه عربی به نام «الیوم پرس» می نویسد: «منصور هادی همواره از رفتار خالد بحاح به عنوان نخست وزیر بسیار ناراحت بوده است. وی در محافل مختلف ضمن ابراز نارضایتی از رفتار بحاح اعلام کرده که او به گونه ای رفتار می کند که گویی رئیس جمهور کشور است».

بر اساس اعلام رسانه های عربی از آنجایی که عملیات نظامی «طوفان کوبنده» رژیم سعودی علیه مردم بی دفاع یمن مورد حمایت «خالد بحاح» نیز بوده، این رژیم طی ماه های گذشته تلاش زیادی برای حل و فصل اختلافات میان منصور هادی و بحاح انجام داده است. با این حال، میانجیگری های رژیم سعودی در نزد منصور هادی که در سایه وجود خالد بحاح در ارکان دولت منتسب به خود، قدرتش را در معرض خطر می دید، کارگر نیافتاد.

روزنامه «رأی الیوم» نیز اختلافات گسترده میان منصور هادی و خالد بحاح را اینگونه روایت می کند: «خالد بحاح و منصور هادی از ترک یمن و فرار به عربستان سعودی با یکدیگر اختلاف نظرهایی در مسائل مختلف داشتند. با این وجود اختلاف نظرهای میان دو طرف زمانی گسترده تر شد که منصور هادی بدون هیچگونه هماهنگی قبلی با خالد بحاح، عبدالملک المخلافی را به عنوان معاون نخست وزیر منصوب کرد».

این روزنامه در ادامه می نویسد: «علاوه بر این، منصور هادی اعضای هیأت مذاکره کننده دولت منتسب به خود در مذاکرات ژنو را بدون هماهنگی با خالد بحاح انتخاب کرد و همین اقدامات موجب شد تا اختلافات میان دو طرف بیش از پیش عمیق شود».

منصور هادی علاوه بر عزل بحاح از نخست وزیری وی را از معاونت ریاست جمهوری نیز عزل و به جای او «علی محسن صالح الأحمر» را به عنوان معاون خود منصوب کرد. نکته قابل تأمل در انتصاب علی الأحمر نزدیکی بی حد و حصر وی به رژیم سعودی است.

به نظر می رسد که منصور هادی با انتصاب شخصی همچون «علی الأحمر» به عنوان معاون خود که یک مُهره نزدیک به دربار سعودی است، در صدد است تا با بکارگیری چنین عنصری به خواسته سعودیها مبنی بر به شکست کشیده شدن مذاکرات صلح جامه عمل بپوشاند. این فرضیه زمانی تقویت می شود که درست یک هفته پیش از اجرایی شدن توافق آتش بس در یمن، «منصور هادی» اقدام به انتصاب گزینه ای می کند که دست پرورده سعودیها است.

بر اساس آنچه که گفته شد، می توان گفت که منصور هادی با عزل و نصب جدیدی که انجام داده است از یک سو در صدد بوده تا رقیب خود یعنی «خالد بحاح» را از میدان به در کرده و از سوی دیگر فردی نزدیک به سعودیها را به جای او بر مسند نخست وزیری بگمارد. وی با انتصاب «علی الأحمر» به عنوان معاون خود بار دیگر خوش خدمتی خویش به رژیم سعودی را به نمایش گذاشت.

در هر صورت قرار است از حدود یک هفته دیگر آتش بس توافق شده در یمن برقرار شود. این در حالی است که به نظر می رسد «منصور هادی» قصد ندارد به کارشکنی های خود در مسیر حل سیاسی بحران یمن پایان بخشد؛ هرچند در حقیقت وی تنها یک «فراری پناهجو» برای رژیم سعودی به شمار می رود و تا زمانی که تاریخ مصرف آن تمام نشود، سعودیها از او به عنوان ابزاری برای عملیاتی کردن سیاست های خود در یمن بهره خواهند برد.