مرکز پژوهش های صلح استکهلم، عربستان سعودی را پس از آمریکا و چین سومین کشور دنیا در هزینه های نظامی در سال گذشته میلادی معرفی کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از النشره، مرکز پژوهش های صلح استکهلم در گزارشی اعلام کرد که حجم هزینه های نظامی کشورها در دنیا به ویژه در زمینه خرید سلاح در سال گذشته میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۴ به میزان یک درصد افزایش داشته است. این رقم به هزار و ۶۷۶ میلیارد دلار رسیده است.

در این گزارش آمده است: آمریکا در صدر کشورهایی قرار دارد که در سال ۲۰۱۵ بیشترین هزینه را داشته است و ۵۹۶ میلیارد دلار هزینه کرده است. چین با ۲۱۵ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد و پس از آن عربستان سعودی است که با ۸۷.۲ میلیار دلار جایگاه سوم را از آن خود کرده است.

در ادامه گزارش گفته شده است که روسیه با ۶۶.۴ میلیارد دلار و سپس انگلیس با ۵۵.۵ میلیارد دلار در رتبه های چهارم و پنجم قرار دارند.

مرکز مذکور اعلام کرد که آلمان در رتبه هشتم قرار داشت ولی با ۳۹.۴ میلیارد دلار هزینه در زمینه تسلیحاتی از جایگاه هشتم به رتبه نهم منتقل شده است و ژاپن با ۴۰.۹ میلیارد دلار جایگاه هشتم را در سال ۲۰۱۵ به خود اختصاص داده است.

در این گزارش همچنین گفته شده است که هزینه های نظامی عراق در سال گذشته میلادی به میزان ۳۵ درصد افزایش داشته است. کارشناسان مرکز مذکور پیش بینی کردند که در سایه اعلام انگلیس، آلمان و فرانسه مبنی بر افزایش هزینه های نظامی شان در سایه روابط تنش زا با روسیه و تهدیدات گروه های تروریستی همچون داعش، این وضعیت به زودی تغییر و هزینه های نظامی این کشورها افزایش یابد.