نسخه خطی منحصربفرد مفتاح القرآن اثر قیوم نصیری دانشمندی که در حوزه‌­های مختلف به تحقیق و مطالعه پرداخته است، رونمایی شد.

به گزارش پرس شیعه؛ مراسم رونمایی از نسخه خطی منحصربفرد «مفتاح القرآن» اثر قیوم نصیری در دانشگاه اسلامی مسکو برگزار شد. روشانی شفیع اللین مدیر موزه قیوم نصیری و آیدار گاریفوللین کارشناس ارشد انستیتوی تاریخ مرجانی مبتکر رونمایی از این کتاب بودند. رافیک محمدشین رئیس دانشگاه اسلامی غازان در این مراسم تاکید کرد که قیوم نصیری دانشمندی است که در حوزه­های مختلف به تحقیق و مطالعه پرداخته است و آثار او درباره تاریخ تاتارها و نفوذ اسلام به این منطقه برای همه شناخته شده هستند. قیوم نصیری طرفدار تدریس زبان روسی در مدارس دینی بود، اما رونمایی امروز به موضوعی جدید در فعالیت­های وی مربوط می­شود. برای همه ما استادان و دانشجویان دانشگاه اسلامی، این کتاب جالب و دارای اهمیت است.

این کتاب اولین منبع و مرجع مطالعه قرآن برای مسلمانان به شمار می­رود. قیوم نصیری به مدت چهار سال روی این کتاب کار کرده و در سال ۱۸۸۶ آن را به چاپ رسانده است. قیوم این اثر خود را نتیجه تلاش مداوم در علم و قله اجتهاد خود عنوان کرده است.

اثر مذکور دارای دو جلد است: جلد اول – «کلام شریف» چاپ غازان به سال ۱۸۶۱ و مبنای تالیف جلد دوم نسخه خطی «مفتاح القرآن» است.

گفتنی است که کتاب «مفتاح القرآن» اثر قیوم نصیری به کتابخانه دانشگاه اسلامی روسیه اهدا شد تا اساتید و دانشجویان با اثر دیگری از این دانشمند تاتار آشنا شوند.