کتاب می خواهم خوش اخلاق شوم اثر محمد مهدی عباسی آغوی محقق گروه اخلاق، تربیت و روانشناسی مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به چاپ رسید.

به گزارش پرس شیعه؛ کتاب «می خواهم خوش اخلاق شوم» اثر محمد مهدی عباسی آغوی محقق گروه اخلاق، تربیت و روانشناسی مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به چاپ رسید.

این پژوهش، نتیجه تلاش علمی محمد مهدی عباسی آغوی است که در گروه اخلاق، تربیت و روانشناسی مرکز پژوهش های جوان سامان یافته؛ و به تازگی راهی بازار شده است.

این اثر از چهار فصل مختلف، به شرح زیر تشکیل شده است.

فصل اول: آنچه باید درباره حسن خلق بدانیم

فصل دوم: منشأ خوی نیکو و خوی بد کجاست؟

فصل سوم: نشانه های خوش اخلاقی چیست؟

فصل چهارم: چه کنیم خوش اخلاق شویم

عباسی آغوی در بخشی از کتاب خود درباره تحقیقش چنین می نویسد:

در خیابان که قدم می‌زنیم، به مغازه‌ ها که نگاه می ‌اندازیم، نخستین چیزی که نظر را جلب می‌‌کند ویترین مغازه‌ هاست. فروشنده ‌ها بهترین کالاهایشان را در ویترین مغازه می‌ گذارند. ما آدم ‌ها هم ویترینی داریم که بعضی به ‌اشتباه فکر می‌ کنند ویترین مغازه انسان ظاهر زیبای اوست! ولی خوب که بنگرید خواهید دید نخستین چیزی که در برخوردهای ما جلب توجه می‌کند، نحوه رفتار ماست. اخلاق اجتماعی ما خوب یا بد، معرف سایر دارایی ‌های ماست. اگر کسی ثروتمند یا دانشمند باشد، ولی از خوی خوش، بویی نبرده باشد، در نگاه دیگران کم ‌‌ارزش است.

بزرگی و افزونی و راستی همه گیرد از خویِ بد کاستی

اهمیت اخلاق خوب نیاز به توضیح ندارد؛ ولی آنچه نیاز به بیان و تبیین دارد نحوه برخورداری از این اخلاق خوش است. ما برای تحقق این هدف راه بلند و ناهمواری را پیموده‌ ایم. مراجعه به تمامی کتب حدیثی معتبر و تشکیل یک خانواده حدیثی گسترده در موضوع حسن خلق تنها گام اول بود. تحلیل مفهومی و تخصصی حسن خلق براساس آیات و روایات و استخراجنشانه‌ ها و مهمترین مولفه ‌های حسن خلق در گام بعدی، دسته ‌بندی آن و بررسیارتباط این نشانه ‌ها با تکنیک ‌ها و مهارت ‌های روان‌ شناختی مرحله بعدی بود. در این راستا از روان‌ شناسی فضیلت ‌گرا و آخرین یافته‌ های آنان نیز غفلت نشد.

گفتنی است کتاب «می خواهم خوش اخلاق شوم» اثر محمد مهدی عباسی آغوی، با قیمت ۷۰۰۰ تومان توسط انتشارات کانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب می توانند به نشانی www.poiict.ir مراجعه کنند.