معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه از استقبال گسترده مردم از اماکن زیارتی و بقاع متبرک امامزادگان در تعطیلات نوروزی خبرداد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام احمد شرفخانی در گفت و گویی با بیان اینکه طرح ملی آرامش بهاری از ۲۸ اسفند تا ۱۳ فروردین ماه در ۲۷۰۰ امامزاده کشور برگزار شد، اظهارداشت : طرح ملی آرامش بهاری با هدف تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی با استفاده از ظرفیت تعطیلات نوروزی، تقویت باورهای دینی و مذهبی و ارتقاء سطح فکری و فرهنگی زائرین و مسافران نورزی، تبلیغ و ترویج سنت اصیل اسلامی به هموطنان در عید نوروز و خدمت رسانی مطلوب به زائرین بقاع و اماکن متبرکه با بسیج بیش از ۳۹ هزار نفر از کارکنان سازمان اوقاف و ادارات استانی و شهرستانی، خادمان، هیأت امنا و متولیان در امامزادگان و بقاع متبرکه کشور برگزار شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف ادامه داد : در مجموع بیش از ۴۵ میلیون نفر بار زائر و مسافر از برنامه های این طرح ملی بهره مند شدند که استان اصفهان با ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بار زائر و مسافر، استان فارس با ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بار زائر و مسافر بیشترین و استان های قم و خوزستان نیز در رده های بعدی قرار دارند.

*برگزاری مراسم ویژه تحویل سال با حضور بیش از ۶ میلیون نفر در بقاع متبرکه

وی با بیان اینکه نخستین برنامه طرح آرامش بهاری برگزاری مراسم تحویل سال بود، تصریح کرد : نخستین برنامه پیش بینی شده در این طرح، مراسم ویژه تحویل سال نو در جوار امامزادگان کشور بود که امسال این مراسم با حضور حدود ۶ میلیون نفر در ۱۹۳۲ امامزاده برگزار شد.

*بهره مندی بیش از ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از خیمه های معرفت امامزادگان

حجت الاسلام شرفخانی با اشاره به اینکه در طرح آرامش بهاری نزدیک به ۶ هزار نفر روحانی بومی و همچنین اعزامی از حوزه علمیه قم به تبلیغ و ترویج معارف دینی و اسلامی پرداختند، گفت : در قالب طرح آرامش بهاری امسال در ۷۳۵ بقعه متبرکه و امامزاده خیمه های معرفت برپا شد که با استبقال بی نظیر مردم و زائران نوروزی همراه شد و در مجموع ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از این خیمه ها بهره مند شدند و همچنین در ۱۱۶۱ بقعه متبرکه هم پایگاه مشاوره و پاسخگویی به مسائل شرعی به سوالها و پرسش های فرهنگی و دینی مردم پاسخ داده شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف اضافه کرد : همچنین در طول اجرای این طرح، در ۱۷۸۷ امامزاده و بقعه متبرکه کشور نماز جماعت با حضور خیل عظیم مسافران و زائران نوروزی اقامه شد.

*پذیرایی از مسافران در ۱۳۶۵ ایستگاه صلواتی

حجت الاسلام شرفخانی با بیان اینکه برای اجرای هرچه بهتر طرح نوروزی آرامش بهاری تمام ظرفیت و توان سازمان اوقاف بسیج شد، تصریح کرد: بدین منظور ۳۳۰۴ خادم ثابت امامزادگان، ۲۰ هزار و ۳۷۸ خادم افتخاری، ۱۲ هزار و ۶۷۶ نفر از هیات امنای بقاع متبرکه و ۱۷۴۱ نفر از مدیران فرهنگی این اماکن مقدس برای خدمت رسانی به زائران و مسافران نوروزی بسیج شدندکه از زحمات و تلاش های آنان نیز قدردانی می کنم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با بیان اینکه برنامه دیگر طرح آرامش بهاری خدمت رسانی به زائران مسافران نوروزی است که در قالب دو بخش پذیرایی و اسکان برنامه ریزی شد، افزود : امسال در ۱۳۶۵ امامزاده و بقعه متبرکه کشور ایستگاه صلواتی با هدف پذیرایی از مسافران و زائران نوروزی برپا شد.

*اسکان بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر زائر و مسافر در اماکن اقامتی

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با بیان اینکه اماکن اسکان موقت زائران امسال در ۱۱۲۰ امامزاده و بقعه متبرکه کشور فراهم شده بود، افزود : امسال امکان اسکان موقت زائران در امامزادگان بصورت رایگان فراهم شد که در مجموع یک میلیون و ۴۲۰ هزار و ۳۲۹ نفر هم در امامزادگان کشور اسکان موقت داده شدند.

وی با بیان اینکه در ۸۰۸ امامزاده و بقعه متبرکه کشور که دارای زائر سرا، هتل و سوئیت است، امکان اسکان دائم زائران و مسافران فراهم شد، گفت : در مجموع ۷۱۶ هزار و ۲۷۵ نفر هم در این زائرسراها اسکان پیدا کردند و ۶۳۳ هزار و ۳۵۷ نفر شب نیز در حسینیه ها اسکان یافتند.

*نیک اندیشی ایرانیان در نوروز با ثبت ۲۸۶ وقف جدید

حجت الاسلام شرفخانی با بیان اینکه یکی از برنامه های طرح نوروزی آرامش بهاری تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف در غرفه های «همه واقف باشیم» است، گفت : در طول اجرای این طرح در مجموع در سراسر کشور ۲۸۶ وقف جدید شامل ۱۰۵ وقف منفعتی و ۱۸۱ وقف انتفاعی به ارزش ۶۰۹ میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۶۳۸ هزار ریال به ثبت رسید.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان خاطرنشان کرد : جادارد از تلاش ها و همکاری تمامی همکاران محترم، نهادها و سازمان ها که در اجرای طرح نوروزی آرامش بهاری سازمان اوقاف را یاری کردند، صمیمانه قدردانی کنم.