کربلا- اجتماع میلیونی اربعین که هر روز پرشورتر می‌شود موجب وحشت دشمنان شده به‌طوری‌که اندیشمندان معتقدند این پدیده‌ دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، دومین روز از همایش علمی و بین‌المللی اربعین با محوریت «اربعین و مقاومت اسلامی» برگزار شد.

ازجمله سخنرانان این رویداد آیت‌الله کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری، جعفر نجم امام‌جمعه لندن، جلال‌الدین رحمت، عضو مجلس ملی اندونزی، حجت‌الاسلام رمضانی، رئیس مرکز اسلامی هامبورگ، سید داود حیدری، ‌ مدیر مرکز اسلامی اسلو؛ حجت‌الاسلام بلاسر، ‌ رئیس دانشکده الهیات دانشگاه کربلا و … بودند.

تمامی پیام‌های اسلام و عاشورا در اربعین نهفته است

حجت‌الاسلام بلاسم الزاملی رئیس دانشکده الهیات دانشگاه کربلا که امروز در دومین روز همایش علمی و بین‌المللی اربعین در هتل جواهر کربلا سخن می‌گفت، اظهار داشت: اگر به اربعین از ابعاد مختلف نگاه شود، درمی‌یابیم که تمامی پیام‌های اسلام و عاشورا در اربعین نهفته است، زیرا اسلام در عاشورا و اربعین خلاصه می‌شود و ما می‌توانیم همه پیام‌های اسلام را از این دو حرکت بگیریم.

این شخصیت دانشگاهی عراقی هدف اصلی از اربعین را آزادی انسان دانست و گفت: این نعمت را عاشورا و اربعین به ما ارزانی داشته است.

اربعین یک پدیده فردی و اجتماعی عادی نیست بلکه دارای ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است وی افزود: اربعین یک پدیده فردی و اجتماعی عادی نیست بلکه دارای ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است و می‌توان از آن به‌خوبی بهره گرفت و در همه عرصه‌ها آن را گسترش داد.

وی ادامه داد: امروز اربعین در همه جوامع نفوذ کرده و توانسته است جهان را تحت تأثیر قرار دهد و مخالفان و موافقان نیز به پیام‌های این اجتماع عظیم اعتراف کرده‌اند.

حجت‌الاسلام بلاسم الزاملی سپس آثار اربعین را برشمرد و با اشاره به اینکه اربعین لرزه بر اندام دشمنان مسلمانان انداخته است، گفت: جهانیان از این اجتماع عظیم حیرت‌زده شده‌اند که چگونه در یک زمان و مکان خاص این‌همه زائر گردهم می‌آیند و این‌گونه خالصانه در این حماسه شرکت می‌کنند.

وی تأکید کرد: اگر مسلمانان متحد باشند و از اربعین به‌عنوان یک پیام جهانی استفاده کنند، می‌توانند در جهان تحول ایجاد کنند و بسیار تأثیرگذار باشند و به پیروزی‌های بزرگی دست یابند.

اجتماع میلیونی اربعین موجب وحشت دشمنان

جعفر نجم، امام‌جمعه لندن، یکی دیگر از سخنرانان همایش علمی بین‌المللی اربعین بود که ضمن عرض تسلیت فرارسیدن اربعین حسینی از رهبری، ملت و دولت عراق برای برگزاری این مراسم تشکر و قدردانی کرد.

وی ادامه داد: برای اولین بار است که در طول چند سال اخیر، مراسم اربعین حسینی با این شکوه، عظمت و اقتدار برگزار می‌شود از این نظر خدا را شکر گذار هستیم.

محبان امام حسین(ع) از چهارگوشه عالم با زبان، نژاد و رنگ‌های مختلف در این اجتماع عظیم شرکت کرده‌اندنجم متذکر شد: اگر برای مراجع و رهبر معظم انقلاب مقدور بود، مسلماً در این اجتماع میلیونی شرکت می‌کردند. محبان امام حسین(ع) از چهارگوشه عالم با زبان، نژاد و رنگ‌های مختلف در این اجتماع عظیم شرکت کرده‌اند و با فریاد لبیک یا حسین،‌ آمادگی خود را برای مبارزه با ظلم و جور اعلام می‌کنند.

وی در ادامه سخنانش، اجتماع میلیونی اربعین را موجب ایجاد رعب و وحشت در دل دشمنان دانست و گفت: من به عینه شاهد بودم که مردم بسیاری از فاصله‌های دور و نزدیک در راهپیمایی اربعین شرکت کردند و باوجوداین که از کمترین امکانات و وسایل برخوردار هستند، ‌اما به عشق امام حسین، لبیک‌گویان تمام سختی‌ها را متحمل شدند و به جان خریدند.

نجم عنوان کرد: خدا را سپاسگزارم که در عصر حاضر این سعادت را نصیب من کرد که در راهپیمایی اربعین شرکت کنم و من از برگزارکنندگان همایش اربعین،‌ قدردانی و تشکر می‌کنم.

وی در پایان سخنرانی خود به زبان انگلیسی درباره عظمت و تأثیرگذاری راهپیمایی اربعین در جهان معاصر، آرزو کرد که مسلمانان با وحدت و همت بر اساس آموزه‌های دین اسلام و قیام سیدالشهدا(ع) بر ظالمان یزیدی که آمریکا و اسرائیل نماد آن هستند پیروز شوند.

امام حسین(ع) متعلق به مذهب و فرقه خاصی نیست

زینب فردوس لیزا، استاد دانشگاه بنگلادش، آخرین سخنران دومین روز از همایش علمی بین‌المللی اربعین با محوریت اربعین و مقاومت اسلامی بود که درباره راهپیمایی اربعین سخنرانی کرد، گفت: امام حسین(ع) متعلق به مذهب و فرقه خاصی نیست و اگر شهادت ایشان رخ نمی‌داد، ما حتی امکان اینکه اسلام را بشناسیم نداشتیم.

وی با بیان اینکه دوستداران اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) در کشور بنگلادش حضور فعالی دارند، افزود: شاید تعداد پیروان و عاشقان امام حسین(ع) در بنگلادش اندک باشد، اما سیدالشهدا(ع) به‌عنوان یک رهبر انسانی در همه جای جهان حضور دارد و من خوشحال هستم که به‌عنوان یکی از پیروان ایشان در این اجتماع عظیم میلیونی، در کنار سایر برادران و خواهران حضور دارم.