یک مقام مسئول در شهر کربلا گفت: هزاران نفر از نیروهای مردمی در برپایی اربعین کمک کردند و پس از پایان مراسم، آمار دقیق کسانی که به داوطلبانه کمک کرده‌اند را اعلام کنیم.

به گزارش پرس شیعه مستقر در کربلا، عصر امروز مصادف با ۱۹ صفر، مسئولان عتبه عباسی به سوالات خبرنگاران پاسخ داده و گزارشی از نحوه خدمت‌رسانی به زوار حسینی ارائه دادند.
مسئول حراست عتبه، با بیان اینکه صدها نیروی داوطلب با همکاری پلیس کربلا انتظامات حرم را بر عهده دارند، گفت: وظیفه هماهنگی موکب‌های حسینی برای ورود و خروج به حرم‌ها برعهده ماست و برای انجام این وظیفه مهم، با نیروهای امنیتی، ارتش و نیروهای داوطلب و حشدالشعبی هماهنگی‌های لازم صورت گرفته‌است.

حسین رضا با اشاره به همکاری تیپ لواءالعباس در تأمین امنیت مراسم اربعین گفت: هیئت قمر بنی‌هاشم از بصره و هیئت کفیل از بغداد نیز چند هزار نیروی داوطلب برای کمک به برگزاری بهتر عزاداری امام حسین (ع) به میسرهای منتهی به کربلا اعزام کرده‌اند.

وی در پاسخ به این سؤال که چه تعداد از افراد در حال خدمت‌رسانی به زوار امام حسین (ع) هستند گفت: هنوز آمار دقیقی نداریم، چون آمار ثابت نیست و روز به روز در حال تغییر است. با این حال در تلاش هستیم که پس از پایان مراسم، آمار دقیق کسانی که به صورت داوطلبانه کمک کرده‌اند را اعلام کنیم.

مهندس عبدالجواد رئیس بخش نقلیه عتبه نیز گفت: در ایامی همچون نیمه‌شعبان، عید غدیر، زیارت عرفه، محرم و صفر خدمات‌رسانی بخش نقلیه به اوج می‌رسد.

وی افزود: ۲۴ ساعته و در دو شیفت، بیش از ۳۵۰ خودرو مشغول خدمت‌رسانی به زوار حسینی هستند.

پخش تصاویر زنده از عتبات برای استفاده شبکه‌های تلویزیونی

مسئول بخش فرهنگی عتبه نیز پاسخ به سؤالی دربارهٔ پوشش رسانه‌ای مراسم اربعین گفت: یک دستگاه اس.ان. جی فراهم کرده‌ایم و برای استفاده شبکه‌های تلویزیونی سرتاسر جهان، تصاویر به صورت خام و به صورت بدون لوگو بر روی ماهواره قابل دریافت است.

سید عقیل یاسری افزود: برنامه‌های این شبکه از ۸ تا ۱۱ صبح به پخش برنامه به صورت زنده می‌پردازد. اذان ظهر نیز از حرم حضرت عباس پخش می‌شود. در ساعات بعدازظهر هم پخش مستقیم پیاده‌روی از مسیرهای مختلف به سمت کربلا پخش می‌شود.

وی افزود: ما خبرنگاران را آیینه‌ای می‌دانیم که انعکاس اربعین برای مردم جهان را به صورت ویژه‌ای فراهم می‌کنند و به همین دلیل دو ثواب می‌برند؛ یکی ثواب زیارت امام حسین (ع) و یکی ثواب انعکاس اربعین برای جهانیان.

حضور بیش از ۵۰۰۰ نفر از طلاب برای تبلیغ در راهپیمایی اربعین

مسئول بخش دینی و تبلغی حرم نیز با تشکر از حوزه علمیه نجف برای اجرای برنامه‌های تبلیغی در مسیر راهپیمایی اربعین گفت: بیش از ۵۰۰۰ نفر از طلاب و مبلغین به فرمان آیت‌الله سیستانی لبیک گفتند و در موکب‌ها به سوالات شرعی و اشکالات عقیدتی مشاوره دادند.

صالح الخفاجی افزود: فرهنگ‌سازی دربارهٔ رعایت قوانین، حفاظت از بیت‌المال، کمک به دیگران، رعایت نظافت و پاکیزگی دیگر مواردی است که در قالب‌های پیام‌هایی به زوار ارائه شده‌است.

مسئول مضیف و مهمانسرای حرم حضرت عباس (ع) نیز گفت: از اول صفر تا پایان روز شهادت امام رضا (ع) روزانه ۷۰ هزار غذای نذری توسط مضیف حضرت عباس (ع) طبخ و پخش می‌شود. علاوه بر این در بعضی از استان‌های عراق نیز موکب‌هایی برپا کرده‌ایم که مهمانسرای زائران اباعبدالله‌الحسین (ع) است.

کاظم عباده با اشاره به اینکه مضیف عتبه از ساعت ۵صبح تا ۱۱ شب هر روز مشغول به کار است، افزود: روزانه ۴۸هزار وعده غذا نیز مخصوص نیروهای خدماتی، آتش‌نشانی، کادر پزشکی و… طبخ و توزیع می‌‎شود.