والی قندهار در جنوب افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان خواسته است تا در شهرستانهای این ولایت مراکز درمانی ساخته شود.

به گزارش پرس شیعه؛ «همایون عزیزی» والی قندهار در جنوب افغانستان اظهار داشت که طالبان افغان از مقامات دولت کبال خواسته تا در شهرستانهای ناامن این ولایت مراکز درمانی ایجاد کنند.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که شهرستانهای ولایت قندهار با کمبود جدی امکانات بهداشتی روبرو هستند و تنها یک درمانگاه در شهرستانهای بزرگ این ولایت فعال است.

عزیزی افزود که درخواست طالبان افغان مبنی بر ارائه خدمات درمانی و بهداشتی مثبت است زیرا در گذشته به دلیل ناامنی امکان ایجاد مراکز درمانی وجود نداشت.

والی قندهار به پژواک گفته است که از وزارت بهداشت این کشور خواسته تا ۲۰ مرکز درمانی بسازند.

وی ادامه داد: در ولایت قندهار همچنین مرکز بهداشتی برای بانوان وجود ندارد و وی از وزارت بهداشت افغانستان خواسته که حداقل به ۵ زن این ولایت آموزش مامایی دهند.

«عبدالقیوم پخله» رئیس اداره بهداشت ولایت قندهار، نیز ضمن تأیید درخواست طالبان افغان مبنی بر ساخت مراکز درمانی و بهداشتی در این ولایت گفت که این گروه می‌خواهند که در شهرستانهای «شورابک»، «راغستان»، «میانشین»، «غورک» و «شاه ولی کوت» مرکز درمانی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: در ولایت قندهار ۹۷ مرکز بهداشتی وجود دارد که ۱۴ درمانگاه آن خصوصی است و نیمی از این مراکز در شهر قندهار فعال است.

«فیروزالدین فیروز» وزیر بهداشت افغانستان نیز در این باره اظهار داشت: حدود ۶۰ درصد از جمعیت ولایت قندهار به خدمات درمانی دسترسی دارند و این وزارت تلاش می‌کند که خدمات درمانی را در این ولایت گسترش دهد.