کشورهای عضو اتحادیه اروپا سال گذشته ورود ۱.۸۲ میلیون مهاجر غیر قانونی را گزارش داده‌اند و این مساله آسیب پذیری اروپا در برابر حملات تروریستی را افزایش می‌دهد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، آژانس مرزی اروپا موسوم به فرانتکس امروز سه شنبه اعلام کرد: طی سال گذشته بیش از ۱٫۸۲ میلیون مهاجر غیر قانونی وارد مرزهای اروپا شده اند که این رقم شش برابر بیشتر از سال ۲۰۱۴ میلادی بوده است.

اتباع سوری بیشترین سهم را در ورود مهاجران غیر قانونی به اروپا داشته اند و سهم افغان ها نیز تا پایان سال گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است. عراقی ها نیز سومین گروه بزرگ از مهاجران خارجی هستند که وارد اروپا شده اند.

مسیر شرقی مدیترانه به خصوص جزایر یونان بیشترین سهم را در پذیرش مهاجران غیر قانونی داشته است. بیش از ۸۸۵۴۰۰ مهاجر وارد سواحل یونان شده اند.

فرانتکس در ادامه هشدار داد که افزایش ورود مهاجران غیر قانونی، خطر تروریسم در اروپا را افزایش داده و کشورهای اروپایی آسیب پذیری بیشتری را در برابر تهدید ناشی از تروریسم پیدا کرده اند.

۲ عامل اصلی حملات تروریستی ۱۳ نوامبر پاریس از طریق جزیره لروس یونان وارد فرانسه شده بودند.

فرانتکس افزود: حملات پاریس در نوامبر ۲۰۱۵ به روشنی نشان می دهد که مهاجرت غیر قانونی می تواند مسیری برای ورود تروریست ها به اروپا باشد.

این گزارش حاکی است: مسیرهای مختلفی برای قاچاق سلاح به اروپا وجود دارد، قاچاقچیان می توانند با استفاده از مسیر کشورهای بالکان، سلاح های زیادی را به اتحادیه اروپا وارد کنند. تنها حدود ۸۰۰ هزار سلاح به طور غیر قانونی در اختیار بوسنی و هرزگوین وجود دارد.