یکی از مسئولان دفتر منصور هادی از رسیدن کمیته آتش‌ بس وابسته به دولت مستعفی یمن به کویت برای فراهم آوردن مقدمات مذاکرات صلح خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، عبدالله العلیمی، معاون مدیر دفتر ریاست‌جمهوری مستعفی یمن اعلام کرد که تیم وابسته به دولت مستعفی پیش‌نویس دیدگاه‌ها و نکات خود را درباره سند پیشنهادی فرستاده سازمان ملل به یمن درباره مقدمات آتش‌بس ارائه کرده است.

العلیمی گفت: این تیم دیدگاه خود را درباره فضای مناسب برای آغاز مذاکرات ارائه خواهد کرد و ما امیدواریم که اگر حوثی‌ها قصد و نیت صادقانه در مذاکرات داشته باشند به صلح دست یابیم.

در همین راستا، عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن از تغییر در هیئت دولت مستعفی در مذاکرات کویت خبر داد و پیش‌بینی کرد که این دولت در آینده نزدیک اصلاحاتی در برخی پست‌ها به وجود آورد.

وی ضمن تأکید براینکه فرصت‌های موفقیت دولت پس از این اصلاحات قوی تر خواهد بود، گفت: دولت مأموریت‌های زیادی برای حل مسائل دارد. ما اطمینان داریم که قادریم از سختی‌ها عبور کنیم و در فعالیت نهادهای مختلف دولت تغییر ایجاد کنیم.

المخلافی گفت: تغییری در مرحله صلح و بازسازی کشور به وجود آمده است. کمیته ویژه آتش‌بس وابسته به دولت به کویت رسیده است.

وی گفت که اصلاحات اخیر منصورهادی، رئیس جمهور مستعفی یمن در دولت مستعفی بر موضع تیم مذاکره کننده وابسته به این دولت در مذاکرات کویت تأثیر مثبت خواهد داشت.

المخلافی در دیدارش با وزیر خارجه نیوزیلند نیز اعلام کرد دولت مستعفی برای رفتن به هر مذاکرات صلحی با طرف دیگر آماده است.

وی در این اظهارات گفت: سازمان ملل تلاش‌های زیادی را برای حل بحران یمن کرده است و دولت یمن آماده است تا در هر زمان برای رایزنی و مذاکره جهت برقراری صلح دائم و اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت و بویژه قطعنامه ۲۲۱۶ و طرح شورای همکاری خلیج فارس مشارکت کند.

مذاکرات صلح یمن ۱۸ آوریل در کویت برگزار می‌شود. با توجه به اخباری که درباره حضور هیئت انصارالله در ریاض برای مذاکره و توافق قریب الوقوع بری پایان جنگ در یمن شده همگان امید بیشتری به این دور از مذاکرات دارند. جنبش انصارالله حضور هیئت خود در ریاض را تکذیب کرده است.