سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که مسکو و واشنگتن درباره تعیین سرنوشت رئیس جمهوری سوریه توسط مردم این کشور به توافق رسیده اند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روسیا الیوم، مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته اعلام کرد که واشنگتن و مسکو در رابطه با این موضوع که مردم سوریه خود باید درباره سرنوشت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تصمیم گیری کنند به توافق رسیدند.

وی با بیان این مطلب افزود: ما همچنین توافق کرده ایم که هدف از مذاکرات [سوری]، فراهم کردن شرایط مناسب برای انتقال قدرت در سوریه است.

سرگئی لاوروف پیش از این اعلام کرده بود: توافقات مسکو و واشنگتن درباره اصول اساسی مصالحه در سوریه است و مضامین این توافقات برای همه روشن است. هیچکس جز ملت سوریه حق ندارد سرنوشت بشار اسد را تعیین کند و این مسائل از طریق برگزاری انتخابات دموکراتیک و آزاد قابل حل و فصل است.

گفتنی است مسکو و واشنگتن ۲۲ فوریه درباره آتش بس در سوریه و اجرای ان از ۲۷ فوریه به توافق رسیده بودند. طبق بیانیه مشترک روسیه و آمریکا، آتش بس در سوریه شامل گروه های تروریستی همچون داعش و جبهه النصره و دیگر گروه هایی که نامشان در فهرست سازمان های تروریستی شورای امنیت قرار دارد نمی شد.