کشورهای غربی عضو شورای امنیت با پیشنهاد روسیه مبنی بر حضور کردها در مذاکرات صلح سوریه مخالفت کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از راشاتودی، «ویتالی چورکین» نماینده روسیه در سازمان ملل، در واکنش به مخالفت کشورهای غربی با حضور کردها در مذاکرات صلح سوریه گفت: اینگونه مخالفت ها امکان اینکه ما شاهد برگزاری مذاکرات صلح فراگیر در سوریه باشیم را از بین می برند.

چورکین در ادامه هشدار داد که شرکت نکردن کردها در مذاکرات صلح سوریه، می تواند تلاش های بین المللی برای بازگرداندن آرامش به این کشور را با شکست مواجه کند.

بر اساس این گزارش، علاوه بر اعضای دائم تعدادی از اعضای غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل از جمله اوکراین نیز با پیشنهاد روسیه برای شرکت کردها در مذاکرات صلح سوریه مخالفت کرده اند که به گفته دیپلمات ها دلیل اصلی مخالفت اوکراین با این پیشنهاد تنش های بوجود آمده میان مسکو و کی یف در سال های اخیر است.

مخالفت با حضور کردها در مذاکرات صلح سوریه در حالی است که چند روز قبل «استفان دی میستورا» نماینده سازمان ملل در امور سوریه بر لزوم شرکت این گروه در مذاکرات تاکید کرده بود.

پیش از رای گیری شورای امنیت درباره پیشنهاد مسکو، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، نیز برلزوم شرکت کردها در مذاکرات آتی صلح سوریه تاکید کرده بود.

بر اساس اعلام نماینده سازمان ملل، دور آتی مذاکرات صلح سوریه در تاریخ ۱۱ آوریل در ژنو آغاز می شود.