محسن هجری در رمان اقلیم هشتم نحوه‌ی شکل‌گیری آرا و افکار منحصر به فرد شیخ شهاب‌ الدین سهروردی در زمینه‌ی فلسفه را برای نوجوانان روایت کرده است.

به گزارش شیعه پرس؛ این رمان در قالب طرح «نوجوان امروز» با توصیف حمله مجدد لشکر صلیبی‌ها به خاورمیانه آغاز می‌شود و در همان حال و هواست که سهروردی به اتهام همکاری با صلیبی‌ها در حلب به بند کشیده می‌شود.

فقهای حلب که به دنبال تسویه حساب با سهروردی هستند، فضای دو قطبی جامعه در حال جنگ را موقعیت مناسبی برای تحریک سلطان صلاح‌الدین ایوبی می‌بینند تا علی‌رغم میلش برای دستگیری سهروردی اقدام کنند، اما از آن‌جا که ملک ظاهر، پسر صلاح‌الدین حامی و دوستدار سهروردی است، ماجرا به همین سادگی پیش نمی‌رود…

هجری در چهار فصل (تولد، کودکی، بلوغ و مرگ) زندگی ۳۸ ساله سهروردی، شرح سفرها، شیوه‌ی تفکر و رفتار شیخ اشراق را بیان می‌کند.

هدف اصلی نویسنده از نگارش این اثر تعمق در فراز و فرود زندگی این فیلسوف، بیان تلاش و فعل و انفعالات سهروردی تا رسیدن به کمال در زمان کودکی و نوجوانی است.

«اقلیم هشتم» گویای جهانی متفاوت از هفت اقلیم است که در این اقلیم، عشق، حرف اول و آخر را می‌زند و چنان است که اگر کسی در جست‌وجوی حقیقت، از هفت اقلیم ناامید شود، می‌تواند به اقلیم هشتم رهسپار شود.

رمان «اقلیم هشتم» در ۱۹۲ صفحه برای گروه سنی «هـ» (دوره دوم متوسطه) با قیمت ۶هزار تومان و شمارگان ۷هزار نسخه از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

بیشتر بخوانید.....
ترجمه ۱۴۵۰ کتاب از دانشمندان شیعه ایرانی به زبان اندونزیایی