ارتش زیمبابوه امروز جمعه اعلام کرد که در حال مذاکره با رئیس جمهوری در مورد “طرد جنایتکاران” از اطراف اوست و در این زمینه پیشرفت به دست آمده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی بی سی،  ارتش زیمبابوه با صدور اطلاعیه‌ای گفت که نیروی دفاع زیمبابوه شماری از جنایتکاران اطراف رابرت موگابه، رئیس جمهوری، را شناسایی کرده‌اند تا آنان را به خاطر جرایمی که باعث رنج و مشقت اقتصادی و اجتماعی مردم شده است به دست عدالت بسپارند اما هنوز شمار دیگری از آنان آزاد هستند.

در ادامه این بیانیه آمده است که ارتش در حال حاضر با رئیس جمهوری و فرمانده کل قوا در تعامل است و به محض دستیابی به نتیجه مذاکرات با او، ملت را از آن آگاه خواهد کرد.

ارتش زیمبابوه همچنین در صدد بوده است به جامعه جهانی در مورد تحولات اخیر این کشور اطمینان خاطر بدهد. در این بیانیه آمده است که وابستگان نظامی زیمبابوه در سایر کشورها از روند تحولات آگاه شده‌اند و به ماموران دولت نیز گفته شده است طرف‌های همکاری را از ماهیت این تحولات آگاه سازند.

ارتش در این بیانیه از سایر نهادهای امنیتی کشور خواسته به روال عادی به وظایف خود عمل کنند و افزوده است که اگرچه نیروی دفاع زیمبابوه ابراز احساسات بعضی افراد و گروه‌های اجتماعی را ارج می‌گذارد اما مایل است تصریح کند که کسی نباید مدعی شود که از سوی نیروی دفاعی سخن می‌گویند و خود ما به طور مرتب روند تحولات را به آگاهی همگان خواهیم رساند.

در پایان این اطلاعیه از مردم خواسته شده است تا در حالیکه ارتش به عملیات خود ادامه می‌دهد، صلح و آرامش را حفظ کنند.

روز سه‌شنبه ، گزارش شد که چند تانک و تعدادی واحدهای پیاده ارتش زیمبابوه به سوی هراره، پایتخت حرکت کرده‌اند. همزمان، ژنرال کنستانتینو چیونگا، رئیس ستاد ارتش اعلام کرد که نیروهای دفاعی نگران پاکسازی طرفداران امرسون منانگاگوا، معاون برکنار شده رئیس جمهوری و طرد آنان از حزب حاکم «زانو پی اف »هستند.

روز چهارشنبه، واحدهای نظامی در مراکز حساس پایتخت مستقر شدند و گزارش شد که رابرت موگابه، رئیس جمهوری ٩٣ ساله که سی و هفت سال بر این کشور حکومت کرده در بازداشت خانگی است. فرماندهان ارتش نیز در یک نشست خبری گفتند که هدف آنان طرد جنایتکارانی”است که اطراف رئیس جمهوری را گرفته اند.

ظاهرا برکناری معاون رئیس جمهوری نتیجه تلاش گریس موگابه، همسر ۵٢ ساله رئیس جمهوری برای تقویت موقعیت سیاسی خود و آماده کردن زمینه جانشینی همسرش بوده است.

روز گذشته، در حالیکه سرنوشت موگابه در ابهام بود، تلویزیون تصاویری از او را در حال گفتگو و خنده با رئیس ستاد ارتش پخش کرد. همچنین، تصاویری از جلسه گفتگو رئیس جمهوری و نظامیان با حضور نماینده اعزامی رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، به عنوان میانجی، منتشر شده است.

به گزارش منابع خبری، موگابه که از محل اقامت خود موسوم به «خانه سقف آبی» برای شرکت در این نشست به کاخ ریاست جمهوری آورده شد. وی در محل اقامت خود در بازداشت خانگی بوده است.

در پی انتشار این تصاویر، منابع نظامی گفتند که مذاکرات برای تحقق اهداف ارتش ادامه دارد. برخی ناظران گفته‌اند که ارتش، که به شدت تاکید دارد که اقدام آن کودتانبوده، مایل است رئیس جمهوری به میل خود استعفا دهد و به این ترتیب، روند اوضاع طبق پیش‌بینی قانون اساسی ادامه یابد در حالیکه برخی دیگر معتقدند که ممکن است ارتش با رئیس جمهوری به توافق برسد تا وی بتواند تا پایان دوره ریاست جمهوری در سال آینده در این سمت باقی بماند در حالیکه قدرت اصلی در دست دیگران خواهد بود.