سنندج – امام جمعه سنندج با اشاره به وقوع زلزله در استان کرمانشاه و کمک های خوب مردم در سراسر کشور به زلزله زدگان، گفت: خوشبختانه میزان جمع آوری کمک های مردمی در استان کردستان قابل تقدیر بود.

به گزارش پرس شیعه؛ ماموستا عبدالرحمن خدایی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه سنندج که در مسجد جامع این شهر اقامه شد، اظهار داشت: کمک رسانی به مردم در شرایط خاص از جمله وقوع حوادثی همچون زلزله از آموزه های دینی ماست.

وی با اشاره به وقوع زلزله در استان کرمانشاه و کشته و زخمی شدن افراد زیاد، ادامه داد: در ابتدا امیدوارم خداوند تبارک و تعالی با رحمت خود تمام مردم کرمانشاه را که به واسطه زمین لرزه عزیزان خود را از دست داده‌اند، صبر عطا کند و روح کسانی که جانشان را از دست داده‌اند به بهشت شاد نماید.

امام جمعه سنندج به حمایت های گسترده مردمی از زلزله زدگان استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: مردم کردستان انسانیت و حس نوعدوستی خود را در بهترین سطح با حمایت از زلزله‌زدگان به جهان نشان دادند.

وی با اشاره به وضعیت مناطق زلزله زده و لزوم ادامه حمایت های مردمی، بیان کرد: امیدواریم این حمایت‌های مردمی از مردم کرمانشاه تا زمانی که بخشی از مشکلات آنها حل می‌شود ادامه داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان به موضوع وقف اشاره کرد و افزود: بر اساس آموزه های دین مبین اسلام، اصل مالک مال دنیوی خداوند تبارک و تعالی است و هر کس مال خود را وقف کند به معنی دادن آن مال به دست صاحب اصلی‌اش است.

ماموستا خدایی با بیان اینکه هزینه درآمد موقوفات براساس دستور خدا و هرآنچه در قرآن آمده است، باید هزینه شود، یادآور شد: هزینه موقوفات با توجه به نیازهای جامعه باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه کسی که اگر توان وقف مال خود را داشته باشد در واقع مال خدا را به پروردگار بازگردانده است، اظهار داشت: ثواب و تاثیرات وقف همیشه جاری بوده و به خود انسان باز می‌گردد.

امام جمعه سنندج اظهار داشت: وقف سنت حسنه همیشه جاری است که در قرآن آمده و بزرگان دین به آن تاکید دارند و به دلیل این اهمیت و جایگاه است که آنچه وقف می‌کنیم باید عزیزترین چیزمان باشد چون آنچه را که در راه خدا وقف می‌کنیم، خدا به آن آگاه است.

وی با بیان اینکه صحابه پیامبر همواره بهترین اموال خود را در راه خدا وقف می‌کردند، عنوان کرد: به فرموده پیامبر اکرم، وقف بهترین اموال در راه خدا کار و توشه برای قیامت انسان است.

امام جمعه سنندج به نتایج حاصل از وقف در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: اجرای سنت حسنه جاری وقف موجب می‌شود که نام انسان برای همیشه در دنیا باقی بماند و این اقدام توشه آخرت وی نیز شود.

وی توجه به دستورات دین در مورد نحوه وقف اموال را ضروری دانست و گفت: همه سازمان ها و نهادهای مسئول در بخش وقف باید از تمامی ظرفیت های در اختیار خود در این بخش بهره برداری کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان به عنوان سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه سنندج، گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در این اداره کل و اقدامات برای ترویج سنت حسنه وقف را ارائه کرد.