قم – امام جمعه قم گفت: تامین سرپناه برای زلزله زدگان به دلیل آغاز سرمای هوا مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلی این شهر برگزار شد طی سخنانی با اشاره به سالروز رحلت رسول اکرم(ص) با بیان اینکه ایشان از جنس انسان‌ها آفریده شد تا بهترین الگو باشد و عواطف انسان‌ها را درک کند، گفت: رسول اکرم(ص) نسبت به آینده امت و سرنوشت آنها نگران بودند.

وی در ادامه با اشاره به شهادت امام حسن مجتبی(ع) هم گفت: ایشان در عقل و تدبیر اسوه بودند و در الگوهای رفتاری، سیاسی، اجتماعی و همچنین فردی و در حلم و بردباری نمونه بودند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور با گرامیداشت سالروز شهادت امام رضا(ع)، ایشان را الگوی رفتاری برای جامعه دانست و بر این موضوع تاکید کرد که باید قدر هشتمین امام شیعیان را بدانیم.

راهپیمایی اربعین نماد شکوه و عظمت مسلمانان است

وی در ادامه به راهپیمایی اربعین اشاره و ضمن تاکید بر اینکه این راهپیمایی نماد شکوه و عظمت مسلمانان است بیان کرد: اربعین بزرگترین راهپیمایی بشریت و نماد همدلی، صفا و محبت بین انسان‌هاست.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: آنچه در روایات و در منابر درباره خلق و خوی یک جامعه دینی آمده و گفته شده است در این راهپیمایی قابل مشاهده بود ودر این راهپیمایی انسان وحدت و همدلی و همراهی را به خوبی احساس می‌کرد.

وی ضمن تشکر از همه دست اندرکاران برگزاری راهپیمایی اربعین از دولت و ملت عراق و حشد الشعبی‌های این کشور برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم در امنیت و همچنین فراهم کردن راحتی و آسایش زائران قدردانی کرد.

کمک‌رسانی به زلزله زدگان تجسم عشق، علاقه و نوع دوستی بود

امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود به زلزله کرمانشاه اشاره و ضمن تسلیت به حادثه دیدگان این زلزله گفت: اقدامات مردم در کمک‌رسانی به زلزله زدگان تجسم عشق، علاقه و نوع دوستی بود که بر فضای جامعه ما حاکم شد به گونه‌ای که حتی برخی ار مواقع فردی تنها داشته‌اش که یک پتو بود را برای زلزله زدگان اختصاص می‌داد.

وی در ادامه بیان کرد: با کمک‌های صورت گرفته فاز اول که همان امدادرسانی است شروع شده است اما فاز دوم که مهمتر است در پیش رو است و آن تامین جایگاه و سرپناه برای افراد آسیب دیده است که با سردی هوا هم اکنون در دمای صفر و زیر صفر درجه به سر می‌برند و برخی از آنها هنوز چادر و سرپناه ندارند.

آیت الله حسینی بوشهری با تاکید بر این مطلب که نباید حادثه دیدگان را تنها گذاشت، تاکید کرد: مردم قم در امدادرسانی‌ها نمونه بودند و البته موکب‌هایی که در اربعین برپا بود می‌توانند امکانات خود را برای خدمت رسانی به زلزله زدگان بسیج کنند و چون بارش هم در پیش است باید برای در امان بودن آنها از بارش ها هم اقدامات لازم صورت گیرد.

وی به هفته بسیج هم اشاره و این نهاد را مایه عزت انقلاب و مظهر وحدت و آگاهی و مجاهدت ملت عنوان کرد.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه به وقف و حسنات آن اشاره و با بیان حسنات موقوفات جدیدی که برای مراکر علمی وفرهنگی صورت می‌گیرد گفت: توجه به مسئله وقف برای مواردی که کشور دچار بلایای طبیعی می‌شود هم می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

حزب الله لبنان هر روز قدرتمندتر می‌شود

وی همچنین به استعفای سعد الحریری اشاره و بیان کرد: اینکه کشوری نخست وزیر کشور دیگری را دستگیر و به زور وادار به استعفا و سخنرانی علیه کشوری دیگر کند کار زشتی است که در هیچ جای دنیا رخ نداده است.

آیت الله حسینی بوشهری به علت این اقدام سعودیها اشاره و بیان کرد: سعودی توقع داشتند که با روی کار آمدن سعد الحریری حزب الله لبنان در انزوا قرار بگیرد و از صحنه فعالیت‌های سیاسی لبنان محو شد که اینگونه نشد.

وی ادامه داد: حزب الله روز به روز قدرتمندتر شد و حتی توانست در پایان دادن به توطئه سعودی‌ها در سوریه و دیگر کشورها هم نقش داشته باشد که همین امر در نهایت موجب شد تا سعودی‌ها او را بازداشت خانگی و وادار به استعفا کنند.

امام جمعه قم در پایان از اقدامات ضربتی نیروی انتظامی قم در عملیات‌های مهمی که در این استان صورت گرفته است تشکر و قدردانی کرد .