وزیر خزانه داری آمریکا از اقدامات اخیر ولیعهد عربستان در بازداشت شاهزادگان سعودی به بهانه فساد اقتصادی حمایت کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در پاسخ به این سوالی درخصوص اینکه دولت عربستان سعودی توافق کرده مبلغ هنگفتی را از بازداشت‌شدگان در ازای آزادی بگیرد، اظهار داشت: گمان میکنم ولیعهد عربستان کار بزرگی را برای ایجاد تحول در این کشور انجام می دهد.

وی با حمایت از بازداشت شاهزادگان سعودی به بهانه مبارزه با فساد اقتصادی ادامه داد: ما از نزدیک وقایع عربستان را دنبال می کنیم.

گفتنی است، ۱۳ آبان ماه سال جاری عربستان سعودی اعلام کرد که در پی حکم کمیته جدید التأسیس مبارزه با فساد در این کشور، ۱۰ نفر از شاهزادگان سعودی و ۱۲ نفر از وزرای سابق این کشور را بازداشت کرده است.

این بازداشت ها طی روزهای بعد افزایش یافت و حساب بانکی برخی از شاهزادگان مسدود شد. از چهره های شناخته شده میان بازداشتی های روز اول این اقدام بن سلمان می توان به متعب بن عبدالله پسر شاه سابق عربستان و وزیر پیشین گارد ملی این کشور و ولید بن طلال شاهزاده میلیاردر سعودی اشاره کرد.

برخی کاربران شناخته شده سعودی دلیل بازداشت ولید بن طلال را مخالفت او با پروژه «نیوم» دانسته اند. این در حالی است که رسانه های وابسته به عربستان اعلام کرده اند ولید بن طلال یکی از ثروتمند ترین مردان جهان به اتهام پولشویی بازداشت شده است.

خالد التویجری، رئیس پیشین دیوان پادشاهی عربستان، بکر بن لادن، مدیرعامل هولدینگ بن لادن، شیخ ولید الابراهیم، مالک مجموعه رسانه ای ام بی سی، شاهزاده فهد بن عبدالله، معاون پیشین وزیر دفاع، خالد الملحم، مدیرعامل پیشین شرکت هواپیمایی رسمی عربستان، محمد الطبیشی، رئیس پیشین تشریفات شاهنشاهی عربستان، ابراهیم العساف، وزیر دارایی پیشین عربستان، ترکی بن عبدالله بن عبدالعزیز، امیر پیشین ریاض، صالح کامل، تاجر سعودی و دو تن از فرزندانش، عمرو الدباغ، عضو پیشین هیأت سرمایه گذاری عربستان، شاهزاده ترکی بن ناصر بن عبدالعزیز هم در میان بازداشتی ها بودند.