«احمد ضیاء رفعت» می‎گوید علاقه طالبان به اقلیت شیعه افغانستان جنبه راهبردی دارد و می‎خواهد جایگزین برای حمایت پاکستان بیابد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر،  در شرایطی که گروه طالبان در گذشته های نه چندان دور برخورد مناسبی با شیعیان افغانستان نداشته و حتی متهم به نسل کُشی شیعیان در افغانستان است؛ در این برهه زمانی که پاکستان برای پایان دادن به حمایت از طالبان تحت فشار های شدید جامعه بین الملل است، طالبان با نشر اعلامیه های گوناگون ادعا می کند که با شیعیان دشمنی ندارد تا از این طریق به زعم خود به ایران نزدیک شده و این کشور را به عنوان یک حامی، جایگزین پاکستان کند.

در همین راستا، مهر، مصاحبه ای با «احمد ضیاء رفعت» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان داشته است.

رفعت یکی از نخبه های سیاسی افغانستان و از مدرسین دانشگاه کابل است. وی حتی پیش از آنکه به عنوان عضو ارشد کمیسیون شکایات انتخاباتی برگزیده شود، در روند انتخابات مجلس افغانستان (از جمله انتخابات سال ۱۳۸۹) تاثیر گذار بوده است.

ضیاء احمد نویسنده ای چیره دست است و از وی آثار متعدد از جمله مجموعه اشعار به چاپ رسیده است.

وی معتقد است ایران دور اندیش تر از آن است که بخواهد وارد بازی طالبان شود. به گفته وی، دوستی طالبان با شیعیان یک برنامه استراتژیک است چراکه می‌داند اگر آمریکایی ها فشار بر پاکستان را افزایش دهند، این احتمال که اسلام‌ آباد از حمایت طالبان دست بردارد زیاد است، از همین رو طالبان سعی می کند با یک برنامه استراتژیک که مبتنی بر اعلام دوستی با شیعیان است، راهی برای نزدیکی با ایران فراهم کند.

رفعت تاکید کرد: طالبان امیدوار است که دوستی با اقلیت شیعه در افغانستان بتواند زمینه های دوستی این گروه با ایران را فراهم کند.

به گفته این کارشناس سیاسی افغانستان، طالبان تصور می‌کند چون آمریکا با ایران به شدت مخالف است، زمینه حمایت ایران از طالبان وجود دارد.

احمد ضیاء رفعت ادامه داد: حتی در چنین شرایطی و با وجود تغییر دیدگاه طالبان در قبال فرقه های مذهبی، بعید است ایران بدون دور اندیشی بخواهد وارد این بازی شود.

رفعت در ادامه اظهار داشت: بعید است تنها به خاطر اینکه طالبان وانمود به دوستی با مذهب شیعه می‌کند، ایران بخواهد مانند پاکستان از طالبان حمایت کند.

ضیاء رفعت در پاسخ به این سوال پرس شیعه که آیا رفتار ملایم تر از سوی طالبان نشانه رویکرد این گروه به رفتارهای راهبردی و دیپلماتیک است، گفت: هنوز زود است این گونه نتیجه گیری کنیم که این ابراز نظرها دیدگاه های سختگیرانه طالبان را تغییر داده، این رویکرد میتواند ابعاد دیگری را هم داشته باشد.

رفعت در ادامه گفت: طالبان معتقد است اگر خارجی ها در افغانستان حضور نداشته باشند احتمال فروپاشی نیروهای امنیتی افغانستان وجود دارد به این ترتیب طالبان بدون نیاز به مذاکره فرصتی برای سقوط نظام خواهد داشت.

در پایان، احمد ضیاء رفعت مانند بسیاری از سیاست مداران افغانستان تاکید کرد که هنوز  سیاست آمریکا در قبال افغانستان واضح و مشخص نیست.

وی در این باره گفت: آنگونه که در استراتژی ترامپ آمده، اگر آمریکا واقعا در قبال طالبان شدت عمل به خرج دهد و به حامیان اصلی طالبان و داعش در منطقه فشار آورد، در آن صورت هیچ بعید نیست که متحدان خارجی طالبان دست از حمایت این گروه بردارند و در این صورت طالبان در سراشیبی سقوط قرار بگیرد، آن وقت طبیعی است که خواستار مذاکره با همین حکومت خواهد شد حال آنکه در واقع نیروهای خارجی در افغانستان حکم فرما هستند.