نخست وزیر دولت مستعفی یمن با تصمیم عبدربه منصور هادی رییس جمهور فراری این کشور مبنی بر برکناری وی از سمت‌هایش مخالفت کرد و آن را کودتا نامید.

به گزارش پرس شیعه؛ روز یکشنبه گذشته، یک منبع آگاه در دولت مستعفی و فراری منصور هادی تاکید کرد که وی بعد از برکناری معاون و نخست وزیر دولت مستعفی یمن، سرلشکر “علی محسن الاحمر” را به عنوان معاون خود؛ و “احمد بن داغر” را به عنوان نخست وزیر تعیین کرده است.

اما خالد بحاح در بیانیه ای جنجال برانگیز که تحت عنوان “بیانیه مردم” در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد، تصمیم برکناری خود را “کودتا” از طرف هادی علیه “توافق و مشروعیت” نامید.

به نوشته پایگاه “عربی ۲۱ ” بحاح در این بیانیه افزود: بر اساس طرح شورای همکاری خلیج (فارس) و راهکار اجرایی آن و سند تضمین اجرای مصوبات گفتگوی یمنی ها، مرحله انتقالی و روند انتقال سیاسی مبتنی بر “همکاری و توافق” است.

معاون برکنار شده هادی گفت که برکناری وی با بندهای قانون اساسی یمن که به گفته او احکام آن همچنان اجرا می شود، در تعارض است.

بحاح تاکید کرد که دولت هادی باید در شرایط فعلی، اعتماد مجلس نمایندگان یمن را کسب کند و این مساله در سایه اوضاع نابسامان کنونی دشوار است.

“عبد ربه منصور هادی” رئیس جمهوری مستعفی یمن روز یکشنبه گذشته ( ۱۵ فروردین) معاون و نخست وزیر دولت مستعفی یمن را به سبب شکست‌های اقتصادی، خدماتی و امنیتی برکنار کرد.