سمنان – استان سمنان نیز مانند سایر نقاط کشور در سالروز شهادت هشتمین اخترتابناک آسمان امامت و ولایت، امام رضا(ع) رخت عزا بر تن کرد و مردم متدین این استان در آئین مختلف این روز حضور یافتند.

به گزارش پرس شیعه، آئین عزاداری ویژه سالروز شهادت امام رضا(ع) در استان سمنان، همسایه غربی دیار خراسان رضوی، خادم الرضا(ع)، میزبان زائران، عاشقان شمس الشموس و دیار مردمان پاک نهاد مانند سایر نقاط کشور از شامگاه شنبه آغاز و تا غروب یکشنبه ادامه دارد و مردم دیار قومس، با حضور در تکایا، مساجد، منبرخانه ها، مهدیه ها و حسینیه های سراسر استان، به یاد غربت و مظلومیت امام هشتم، سوگواری کردند.

مراسم مختلف سالروز شهادت امام رضا(ع) در هشت شهرستان و ۲۱ نقطه شهری استان سمنان با حضور مردم پاک نهاد دیار کویر نشینان ساده دل، با شکوه خاصی برگزار شد همچنین این استان از شامگاه گذشته شاهد برگزاری چند یادواره شهید و آئین گرامیداشت شهدای مدافع حرم است که به طور محوری در بخش مرکزی دامغان با حضور پدر شهید حججی رنگ و بویی خاص به خود گرفت.

۲۵موکب در استان سمنان برپا شد

امروز در سراسر استان سمنان تکایا و مساجد آئین سالروز شهادت امام رضا(ع)، امام مهربانی ها برگزار می شود و مردم متدین و خداجوی استان با حضور در این مراسم، دل هایشان را نزد زائرانی می برند که هم اکنون در کنار بارگاه امام رضا(ع) حاضرند زائرانی که چند ساعتی را میهمان مردم دیار قومس بوده اند مردمی که خونگرمی و مهمان نوازی به خصوص از زائر امام مهربانی ها، در خونشان است.

۲۵ موکب در بخش های مختلف استان سمنان به مناسبت مراسم سالروز شهادت امام رضا(ع) برپا شده تا زائران در کنار استراحتی که می کنند، پذیرایی مردم دیار قومس را نیز تجربه کرده باشند اینجا زائر امام، سلام رسان مردم دیار قومس به شمس الشموس است اینجا دیار استان سمنان است.

در و دیوار شهرهای استان سمنان نیز حال و هوای دیگری دارد همه جا پارچه نوشته های السلام علیک یا امام رضا(ع) دیده می شود و ایستگاه های صلواتی در کنار ۲۵موکبی که توسط اوقاف و امور خیریه برپا شده، به زائران رضوی خدمات ارائه می دهند تا حداقل گلوی زوار امام، لختی تر شود.

مردم استان سمنان میزبان زوار رضوی

مراسم محوری سالروز شهادت امام رضا(ع) همچنین ظهر یکشنبه در چند شهرستان استان سمنان مانند شاهرود، سمنان و دامغان با حضور سخنرانان استانی و کشوری برگزار می شود.

دیگر رویداد این روزهای استان سمنان، برگزاری گردهمایی علما و مسئولان هیئات مذهبی این دیار در مشهد مقدس و در جوار بارگاه امام رضا(ع) به همت اداره کل تبلیغات اسلامی استان است که باعث شده صفای خاصی بر این گردهمایی مستولی شود.

امروز شهرهای دیار قومس، رنگ و بویی دیگر دارد امروز این مردم کویر نشین در سالروز شهادت کسی می گریند که در طول سال، میزبان بیش از ۲۵میلیون زائرش هستند زائرانی که خاک پایشان طوتیای چشمان مردم استان سمنان است مردمی از جنس کویر، مردمی از جنس عشاق رضوی.