نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در خصوص بحران سوریه پایان یافت.

به گزارش پرس شیعه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شنبه شب در صدر هیئتی تهران را به مقصد ترکیه برای حضور در نشست سه جانبه ایران، ترکیه، روسیه ، ترک کرد.

نشست دو جانبه ایران و روسیه

صبح روز یکشنبه وزرای امور خارجه ایران و روسیه در نشست دو جانبه دیدار و گفتگو کردند.

بررسی بیانیه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در نشست سه جانبه وزرای خارجه

محمدجواد ظریف پیش از حضور در نشست سه جانبه در جمع خبرنگاران گفت: دیروز در تهران کارشناسان ارشد از سه کشور جمع شدند و بیانیه اجلاس سران در موضوعاتی که در اجلاس سران بررسی می شود را بررسی کردند امروز نیز در آنتالیا در اجلاس وزرای خارجه سه کشور بیشتر روی این موضوع کار خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ان شاء الله روسای جمهور سه کشور روز جمعه جلسه موفقی را خواهند داشت و خواهیم توانست با کمک به مردم سوریه زمینه را برای پشت سر گذاشتن این دوران تلخ فشار و حرکت های تروریستی در سوریه فراهم کنیم.

نشست سه جانبه برگزار شد

ظهر روز یکشنبه نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در خصوص حل بحران سوریه در آنتالیای ترکیه آغاز شد.

ظریف : عربستان به جای جنگ افروزی، برای صلح و ثبات در منطقه تلاش کند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از پایان نشست سه جانبه ترکیه، ایران و روسیه در آنتالیا گفت: دیروز در نشست کارشناسان ارشد سه کشور در تهران، متن مقدماتی برای اجلاس سران آماده شد و امروز درجلسه وزرای خارجه، ضمن تبادل نظر در مورد هماهنگی اجلاس سران که روز چهارشنبه بین روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در سوچی برگزار می شود، توافق شد.

وی ادامه داد: فکر می کنم روند مفیدی که برای دستاوردهایی که در آستانه برای مقابله با تروریسم و همین طور برگرداندن آرامش و ثبات در سوریه به دست آمد، پیگیری و دنبال می شود.روند آستانه نشان داد وقتی کشورهای موثر منطقه همکاری کنند، این امکان وجود دارد که همه کارهایی که سایر کشورها نتوانسته بودند انجام دهند، این سه کشور انجام دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ۱۱ ماه موفقیت در مذاکرات صلح سوریه را به عنوان ذخیره پیش رو داریم گفت: این امر نشان می دهد اگر سایر کشورهای منطقه هم به این نتیجه برسند که به جای سیاست های غلط به همکاری روی بیاورند، شاید نتایج موفقیت آمیزی حاصل شود.متاسفانه کشورهایی مثل رژیم عربستان بیشتر به دنبال تفرقه و اختلاف افکنی هستند و به همین دلیل، نتیجه ای جز اختلاف نمی بینند، در صورتی که اگر روش شان را عوض کنند، آنها هم می توانند به جای جنگ افروزی، در صلح منطقه شریک باشند.

لاوروف: در این نشست همه مسائل مربوط به بحران سوریه بررسی شد

وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت: در این نشست درباره امکان مشارکت کردها در کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوریه که قرار است بیست و دوم ماه جاری میلادی (اول آذر) در شهر سوچی برگزار شود، بحث و تبادل نظر شد.بر سر مسائل مهم توافق شد و نتایج این نشست به اطلاع رؤسای جمهوری سه کشور رسانده خواهد شد.

به گزارش مهر، نشست امروز وزیران خارجه روسیه، ترکیه و ایران در آنتالیا در راستای فراهم کردن مقدمات برای نشست رؤسای جمهوری سه کشور برگزار شده است.

مذاکرات سیاسی برای دستیابی به صلح از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران بوده است نمایندگان سه کشور تاکنون در آستانه قزاقستان هفت دور مذاکرات داشتند که در این مذاکرات نمایندگانی از مخالفان دولت سوریه حضور داشتند.

نشست روسای جمهور؛ چهارشنبه در سوچی روسیه

وزیران امور خارجه ایران، ترکیه و سوریه در نشست سه جانبه امروز خود که حدود دو ساعت و نیم به طول کشید در مورد آخرین وضعیت سیاسی حل بحران سوریه و همچنین نشست آتی حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان که در روز چهارشنبه در سوچی روسیه با محوریت موضوع سوریه برگزار می شود، رایزنی کردند.