هیئتی بلند پایه از شورای عالی صلح افغانستان برای استفاده از تجارب اندونزی در زمینه انجام مذاکرات صلح، به جاکارتا سفر کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از افق، مقامات شورای عالی صلح افغانستان اعلام کردند که یک هیئت بلندپایه از این شورا به منظور بحث و گفتگو در مورد روند صلح افغانستان با طالبان و استفاده از تجارب اندونزی به این کشور سفر کرده است.

«امین‌الدین مظفری» دبیر کل شورای عالی صلح افغانستان گفت که این هیئت را «کریم خلیلی» رئیس شورای عالی صلح این کشور رهبری می‌کند.

وی افزود که خلیلی قرار است با مقام‌های ارشد اندونزی در مورد موضوعات مختلف به خصوص مسئله صلح به بحث و تبادل نظر بپردازد.

مظفری همچنین گفت که اندونزی تجارب خوبی در مورد صلح دارد چرا که با یکی از ایالت های کشورش به مدت ۴۰ سال جنگیده و پس از آن صلح کرده است.

وی تاکید کرد که هیئت شورای عالی صلح می‌خواهد از این تجارب در روند صلح افغانستان استفاده کند.

در همین حال سفارت اندونزی در کابل با انتشار خبری گفت که این سفر در جریان سفر «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان به اندونزی در ماه آوریل سال جاری میلادی توافق شده بود و قرار شد تا جاکارتا با کابل در مورد روند صلح با طالبان همکاری کند.

در این خبر آمده است که وزیر خارجه اندونزی نیز در سفر دو هفته گذشته خود به کابل با رئیس شورای عالی صلح افغانستان در این باره گفتگو کرده است.

قرار است هیئت شورای عالی صلح افغانستان در این سفر با رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری اندونزی و شمار دیگری از مقامات ارشد دولتی این کشور دیدار و گفتگو کند.

لازم به ذکر است که این سفر درحالی صورت می‌گیرد که دولت افغانستان بارها از طالبان خواسته تا به روند صلح بپیوندد اما این گروه تاکنون دست از جنگ برنداشته است.

اندونزی از کشورهای نزدیک به پاکستان است و انتظار می‌رود همکاری‌های این کشور با افغانستان، اسلام‌آباد را نیز مجاب به همکاری با افغانستان کند.