یک کارشناس مذهبی عنوان کرد: هفته وحدت را باید ارج نهاد و نه تنها در این هفته بلکه تمام سال مسلمانان  باید سرشار از وحدت باشند تا  شیعه و سنی خود را به یک نقطه  اشتراک برسانند.

به گزارش پرس شیعه، برنامه «گفت و گوی فرهنگی» رادیو گفت و گو  با موضوع شروع ماه ربیع الاول و فضائل و برکات این ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید  وحیدی ، کارشناس مذهبی روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه حجت الاسلام وحیدی با بیان اینکه مهمترین رویداد در ربیع الاول میلاد رسول اکرم (ص)و امام صادق (ع)است ، عنوان کرد : یمن و برکت این میلاد عالم و هستی را پر کرده است و ما باید این حقیقت ناب را دریابیم.

وی افزود : شخصیت واقعی پیامبر اسلام (ص) هم هنوز دست نخورده است و برای بشر و حتی علما و بزرگان اسلام، آن چهره واقعی خیلی روشن نشده و نیازمند کار بسیار بیشتر و تلاش بسیار طاقت فرسایی است تا بتوانیم با حقیقت وجودی پیامبر(ص) ورای این ظواهری که از ایشان در تاریخ نقل شده، آشنا شویم.

این کارشناس مذهبی هجرت  پیامبر اسلام(ص) به مدینه در شب اول ربیع الاول را ازدیگر رویدادهای مهم ماه ربیع برشمرد و گفت : زمانی که پیامبر (ص) قصد هجرت از مکه به مدینه داشتند اماناتی از کفار وقریش نزد ایشان بود در حالی که این کفار قصد جان او را کرده بودند و در نخستین شب ماه ربیع الاول  حضرت علی(ع) به جای حضرت محمد(ص)  در بستر  آرمیده اند تا ایشان از سو قصد کفار در امان بمانند.

حجت الاسلام وحیدی ادامه داد : به همین دلیل  شب لیله المبیت شب بسیار بزرگی محسوب می شود و روزه گرفتن در اول ربیع الاول به شکرانه نعمت سلامتی پیامبر (ص) بسیار توصیه شده است.

وی در ادامه گفت و گوی خود با رادیو گفت و گو اظهار کرد:  آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) در هشتم ربیع الاول نیز از رویدادهای بسیار میمون و پربرکت به خصوص برای مردم عصرحاضر است.

این کارشناس مذهبی به شرح زندگی پر از رنج امام حسن عسکری (ع) پرداخت و عنوان کرد: امام حسن عسکری (ع) دوران سختی در زندگی داشتند و همواره تحت الحفظ بودند و مظلومانه به شهادت رسیدند . ایشان جوانترین امام بودند که در سن ۲۵ سالگی از دنیا رفتند و پس از آن آغاز غیبت صغری امام زمان (عج) در سن ۵ سالگی آغاز شد.

حجت الاسلام وحیدی به مسئله وحدت جهان اسلام تاکید کرد و گفت : منشا همه جنگ ها در دنیا عدم وجود وحدت است. سفارش به خواندن سوره توحید که مارا متوجه وحدت و قانون یگانه عالم می کند شده است. از این رو   ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول که به عنوان هفته وحدت نام گذاری شده است باید ارج نهاده شود ونه تنها در این هفته بلکه تمام سال مسلمانان باید سرشار از وحدت باشند تا  شیعه و سنی بتوانند خود را به یک نقطه  اشتراک برسانند.