رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید ایران در پسابرجام اقدامی که بتواند مبنای امتیازگیری از آمریکا باشد را انجام نداده و ایرانی‌ها باید فعلاً منتظر رشد اقتصادی مورد انتظار از توافق هسته‌ای بمانند.

به گزارش پرس شیعه؛ پس از آنکه دولت اوباما از احتمال درنظر گرفتن تسهیلاتی در دسترسی ایران به دلار در مبادلات خارجی خبر داد، مخالفان قدرتمند برجام در واشنگتن در برابر این اقدام احتمالی دولت خود صف‌آرایی قطعی و محکمی کردند.

«اِد رویس» از نمایندگان بلندپایه مجلس آمریکا و رئیس کمیسیون امور خارجی این نهاد هم در همین راستا مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست نوشته و مدعی شده که ایران در پسابرجام «هیچ» اقدام مثبتی نداشته متناسب با «امتیازات اضافی و فرابرجامی» از خود بروز نداده است.

در این مقاله آمده است: «ایران باید فعلاً منتظر رشد اقتصادی که از توافق هسته‌ای پرزیدنت اوباما باشد و در همین حال امتیازات اضافی‌ای را -خارج از توافق- در قبال «هیچ» (از ما) می‌خواهد.

رویس در ادامه مستقیماً به اصل مطلب خود یعنی «دلار» پرداخته و نوشته: «جمعه اوباما از گزارشاتی که می‌گفت به ایران اجازه دسترسی مستقیم به دلار داده می‌شود عقب‌نشینی کرد ولی با گفته‌های خود، همه راه‌های رژیم (نظام ایران) برای دسترسی به دلار از طریق خانه‌های تهاتر خارجی را نبست؛ به عبارت دیگر، به ایران اجازه داده می‌شود که با دلار، پول‌شویی کند و دولت نیز چشم خود را بر این قضیه خواهد بست.»

اد رویس این اقدام دولت اوباما را، بدعهدی و پایبند نماندن به تعهداتی که روزهای پس از انعقاد توافق هسته‌ای به مردم خود داده، ارزیابی کرده و نوشته که با این اقدام اوباما، تحریم‌های حقوق بشری و موشکی ایران، با قدرت و قوت اعمال نخواهد شد.