بندرعباس – ناوگروه صلح و دوستی پاکستان در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش در بندرعباس پهلو گرفت.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از نیروی دریایی ارتش، فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش بیان داشت: ناوچه دهشت و کشتی بادبانی رهنورد از پاکستان برای انتقال تجربه و دانش، افزایش امنیت در منطقه و ارتقاء روابط بین دو کشور، امروز وارد بندرعباس شد.

امیر دریادار دوم حسین آزاد افزود: تمرین مشترک نظامی، دیدار با نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان و استاندار هرمزگان و بازدید از اماکن فرهنگی و گردشگری استان از برنامه‌های این ناوگروه در مدت پنج روز اقامت در بندرعباس است.

فرمانده ناوگروه پاکستان نیز عنوان کرد: ارسال پیام صلح و دوستی مردم پاکستان به مردم ایران و تبادل تجربه بین دو نیروی نظامی از مهم‌ترین اهداف سفر این ناوگروه به ایران است.

کاپتان خالد پرویز افزود: نیروی دریایی دو کشور از قدرتمندترین و حرفه‌ای‌ترین نیروهای دریایی منطقه و جهان هستند و امیداریم که این سفرها موجب افزایش ارتباط دوستانه بین دو کشور ایران و پاکستان شود.

میزبانی جمهوری اسلامی ایران از ناوگروه دریایی ارتش پاکستان در جهت ارتقای روابط میان دو کشور اسلامی ایران و پاکستان و بهره گیری از تجارب نظامی دو کشور انجام می شود.

نیروی دریایی ارتش ایران و پاکستان در همکاری های دوجانبه سابقه طولانی دارند.

ناو گروه نداجا ۲۰ فروردین امسال (۱۳۹۶) در بندر کراچی پاکستان پهلو گرفت، ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با پیام دوستی و حسن نیت با ورود به بندر کراچی ، از سوی گروهی از فرماندهان عالی رتبه نیروی دریایی کشور میزبان به گرمی مورد استقبال قرار گرفت.

این ناوگروه متشکل از ناو پشتیبانی ‘تنب’ و ناوشکن ‘نقدی’ به فرماندهی دریادار باقری در بندر کراچی پهلوگرفت.

همچنین ناوگروه ارتش پاکستان ۲۲ اسفندماه ۹۵ برای ابلاغ پیام صلح و دوستی در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، در بندرعباس پهلو گرفت.

ناوگروه کشور پاکستان که متشکل از ناوشکن تیپ سلطان و ناوموشک انداز جرات به مدت سه روز و با پیام صلح و دوستی در منطقه یکم پهلو گرفت.

ناوهای ایرانی و پاکستانی ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۵ در دریای عمان؛رزمایش مشترک برگزار کردند.

در این تمرین مشترک عملیات‌های مختلفی از جمله نقل و انتقال هوایی، نقل و انتقالات دریایی و تبادل عمودی متقابل بین یکانهای هوادریا و ناوهای پاکستانی و بالعکس با موفقیت و درخشش یگان های کشورمان در محدوده ای از شرق تنگه هرمز تا دریای عمان اجرا شد.

این تمرین های مشترک با حضور ۸۰۰ نفر از کارکنان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی پاکستان صورت گرفت.

پاکستان بهمن ماه سال ۹۵ میزبان رزمایش بزرگ دریایی چندملیتی با عنوان ‘امان ۱۷’ بود که هیاتی از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی نیز به عنوان هیات ناظر در این رزمایش حضور داشت.

مهر ماه سال ۹۵، همزمان با هفته دفاع مقدس، ناوگروه ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از چهار فروند از رزم ناوهای نیروی دریای کشورمان با ‘پیام دوستی و حسن نیت’، در بندر کراچی پاکستان پهلو گرفت.

اواخر فروردین ماه سال ۹۵ نیز به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، یک ناوگروه نیروی دریایی پاکستان برای چهار روز در بندر عباس پهلو گرفت و رزمایش مشترک یک روزه با ناوهای ایرانی انجام داد.

سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ نیز ناوگروه پاکستان از ایران بازدید داشته و این بازدید نیز در جهت ابلاغ پیام های صلح و دوستی و تقویت روابط دو جانبه بین دو کشور ایران و پاکستان صورت گرفت.