وزیر دفاع قطر در گفتگویی اعلام کرد که عربستان سعودی در سال ۲۰۱۴ به دنبال حمله نظامی به دوحه بوده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روسیا الیوم، خالد العطیه وزیر دفاع قطر اظهار داشت که طرف های خارجی مسئول مانع تراشی بر سر راه تلاشهای دوحه برای بهبود روابط قطر با مصر هستند.

وی با بیان این مطلب افزود: تلاش ها برای نزدیک شدن دیدگاه های قطر و مصر از سوی برخی طرف ها از بین می رود.

وزیر دفاع قطر در بخش دیگر سخنان خود گفت: در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ شاهد بودیم که عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان به محمد بن نایف ولیعهد وقت این کشور دستور داد تا نظامیان سعودی که در مرز قطر مستقر شده بودند از مرز خارج کند. این یک حقیقت است که هیچکس نمی تواند آن را انکار کند.

العطیه درخصوص طرح اقدام نظامی علیه قطر اظهار داشت: ما تنها از خدا می ترسیم و امیر قطر به ما و ملت اعتماد دارد، دفاع از قطر مسئولیت ما است اما آنچه در سال ۲۰۱۴ رخ داد (استقرار نظامیان سعودی در مرز قطر) یک طرح جامع برای حمله به قطر بود.

وزیر دفاع قطر افزود: دو نفر از رهبران کشورهای محاصره کننده قطر که در سال ۱۹۹۶ کودتا در قطر را رهبری کرده بودند پس از شکست کودتا خطاب به کودتاچیان گفتند: «نترسید توپ دیگری در آینده خواهد رسید».

وی افزود: بحران سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ همان بحران سال ۱۹۹۶ با تاکتیک متفاوت بود و هدف از آن نیز ایجاد شوک و تلاش برای دور زدن قطر بود اما دوحه همواره تاکید کرده است که حاکمیت آن خط قرمز است.

وزیر دفاع قطر درباره تنش کنونی میان دوحه و کشورهای محاصره کننده قطر گفت: گفتگو کوتاه ترین راه برای حل اختلافات است و ما امیدواریم محاصره کنندگان قطر صدای عقل و درایت را بشنوند و به دعوت صباح الاحمد جابر الصباح امیر کویت پاسخ دهند.