دفتر نخست وزیری عراق با صدور بیانیه ای از تصمیم دادگاه فدرال این کشور درباره لغو نتایج همه پرسی اقلیم کردستان عراق، استقبال کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از السومریه، دفتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق از تصمیم دادگاه فدرال درباره لغو نتایج همه پرسی اقلیم کردستان عراق استقبال کرد.

در بیانیه دفتر العبادی آمده است: ما از این حکم قضایی صادره از سوی دادگاه عالی فدرال درباره غیرقانونی بودن همه پرسی برگزار شده در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ در اقلیم کردستان و لغو نتایج آن استقبال می کنیم. ما تاکید می کنیم که این در راستای تقویت موضع دولت مرکزی در مخالفت با همه پرسی است.

در این بیانیه از همه خواسته شده است که به قانون اساسی احترام بگذارند و در حل همه مشکلات مورد اختلاف به آن رجوع کنند و از هر اقدامی در مغایرت با قانون اساسی و قانون پرهیز کنند.

شایان ذکر است دادگاه عالی فدرال عراق امروز به طور رسمی حکم غیر قانونی بودن همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق را صادر کرد.

دادگاه مذکور، همه پرسی اقلیم کردستان عراق را غیر قانونی دانست و تمامی آثار و نتایج برگرفته از آن را باطل اعلام کرد.

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن چند روز پیش به نقل از منابع آگاه کردی نوشته بود: دولت اقلیم کردستان عراق به حکم دادگاه عالی فدرال استناد خواهد کرد و متعهد به لغو نتایج همه پرسی خواهد شد.

همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شده بود.