معاون وزیر نفت کویت می گوید استقبال کشورها همکاری با هم طرح فریز نفتی را اجرا کرده و این موضوع باعث افزایش قیمت نفت در روز چهارشنبه شد.

به گزارش پرس شیعه؛ قیمت نفت خام در روز چهارشنبه افزایش یافت. به نظر می رسد این افزایش قیمت به دلیل امید به همکاری صادرکننده ها در طرح موسوم به فریز نفتی و مقابله با عرضه بیش از تقاضا است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نوال الفضیع معاون وزیر نفت کویت روز سه شنبه با اشاره به جلسه تولیدکنندگان نفت در قطر گفت:« به توافق مثبتی خواهیم رسید.»

در ماه جاری نفت خام آمریکا وست اینترمدیت با افزایش یک دلار یا ۲٫۸ درصد به هر بشکه ۳۶٫۸۹ دلار رسید و قیمت برنت با افزایش ۱٫۸ درصدی به ۳۸٫۵۵ دلار رسید.

بانک ANZ گفت:«نفت افزایش قیمت داشته است که این افزایش به دلیل اظهارات معاون وزیر کویت و اشاره مثبت وی به طرح فریز نفتی است. ولی باید انتظار داشته باشیم که تولید کنندگان در جلسه ۱۷ آوریل با احتیاط بیشتری شرکت کنند.»

موافقت کشورها با طرح فریز نفتی در ماه فوریه توانست قیمت نفت را از پایین تر سطح ۱۲ سال گذشته که بشکه ای ۲۷ دلار در هر بشکه بود به حدود بشکه ای ۳۸ دلار برساند.

البته چند روز اخیر قیمت نفت دوباره کاهش یافته که این کاهش بیشتر به دلیل موضع ایران در عدم اجرای طرح فریز نفتی است.

بیژن زنگنه،وزیر نفت ایران گفته است که تولید نفت ایران تا ماه مارس ۲۰۱۷ به ۴ میلیون بشکه در روز می رسد و صادرات این کشور نیز به ۲٫۲۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

این میزان صادارات از یک میلیون بشکه در روز نسبه به دوران تحریم ها بیشتر و از ۲٫۵ میلیون بشکه در روز مربوط به قبل از تحریم ها کمتر است.