به دنبال شکست مذاکرات در راستای تشکیل دولت ائتلافی در آلمان، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد: بحران سیاسی در برلین به نفع ما نیست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پُلیتیکو، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه امروز دوشنبه در اظهاراتی از بن‌بست سیاسی ایجاد شده در آلمان به دنبال شکست مذاکرات دولت ائتلافی به ریاست «آنگلا مرکل» صدر اعظم این کشور ابراز نگرانی و اعلام کرد: بحران سیاسی در برلین به نفع ما نیست.

رئیس جمهور فرانسه در این خصوص گفت که روز گذشته درباره تشکیل دولت ائتلافی با صدر اعظم آلمان به رایزنی تلفنی پرداخته بود.

لازم به ذکر است، مذاکرات رهبران احزاب دموکرات آزاد، سبزها و اتحادیه دموکرات مسیحی برای تشکیل دولت ائتلافی موسوم به «ائتلاف جامائیکا» پس از خودداری مقامات حزب دموکرات آزاد از پذیرش شروط دو حزب دیگر، بدون نتیجه پایان یافت.

شب گذشته در پایان نشست سران سه حزب، رهبر حزب دموکرات آزاد رسماً اعلام کرد که دیگر تمایلی به شرکت در دولت ائتلافی ندارد. به این ترتیب آخرین امیدها برای تشکیل دولت ائتلافی ۸ هفته پس از برگزاری انتخابات پارلمانی آلمان به یأس تبدیل شد.

«کریستیان لیندنر» رهبر این حزب با اعلام انصراف از حضور در دولت ائتلافی تأکید کرد: بهتر است که اصلاً حکومت نکنیم، تا اینکه اشتباه حکومت کنیم

با این موضع گیری که به صورت غیرمنتظره و شوکه کننده مطرح شد، اکنون «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در آستانه بدترین بحران سیاسی طی ۱۲ سال زمامداری خود قرار گرفته‌است.

اکنون با گذشت ۲ ماه از انتخابات سراسری آلمان که همگان از آن به عنوان نشانه ای مبنی بر پیروزی مجدد مرکل و باقی ماندن وی در قدرت یاد می کردند، سرنوشت دولت این کشور در هاله ای از ابهام قرار گرفته‌است.