پس از اینکه وزارت کشور کویت در حکمی به نیروهای امنیتی زندان مرکزی اعلام کرد: بوسیدن بینی مخالف برجسته کویتی برای فرد خاطی دو سال زندان دارد، جنجال گسترده‌ای میان حامیان دولت و مخالفان آن به وجود آورد.

به گزارش پرس شیعه؛ به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، رسانه‌های وابسته به مخالفان کویتی اعلام کردند که فرماندهان امنیتی زندان مرکزی کویت در دستوری شفاهی از افسران و نیروهای خود خواستند از بوسه بر بینی مسلم البراک، مخالف برجسته کویتی و استقبال گرم از وی هنگام روبه‌رو شدن در راهروهای زندان مرکزی خودداری کنند.

بوسه بینی که در کویت و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس امری مرسوم است برای ادای احترام هنگام سلام و احوال پرسی است و در برخی کشورها همزمان با دست دادن با یکدیگر انجام می‌شود.

طبق گزارش رسانه‌های وابسته به مخالفان کویتی، وزارت کشور کویت تاکنون از ارائه هرگونه توضیحی درخصوص علت صدور این دستور خودداری کرده است.

گرچه این خبر در حد اخباری تایید نشده باقی مانده اما مانع از انتقادات شدید مخالفان کویتی از دولت و فرماندهان نظامی در شبکه‌های اجتماعی نشد و در این شبکه‌ها سیلی از نظرات و انتقادات تند مخالفان علیه دولت رد و بدل شد تا حدی که به یک جنگ لفظی با دولت تبدیل شد.

مخالفان کویتی از جمله برخی از فعالان برجسته این حوزه در حرکتی شبیه به یک حمله در توئیتر به دفاع از البراک که از محبوبیت وسیعی نیز برخوردار است، برخاستند.

البراک که دبیرکل جنبش مردمی مخالفان است، در جریان سخنرانی که حدود سه سال قبل در جمع حامیانش داشت به اتهام اهانت به شخص پادشاه به دو سال حبس محکوم شد.

وی در این جنبش بر سرنگونی دولت و پارلمان فعلی و احیای دوباره قانون انتخابات قبلی در کویت تاکید کرد.