سوئیس قصد دارد درباره پیشنهادی رأی گیری کند که بر اساس آن ماهیانه ۲۵۰۰ فرانک سوئیس (حدود ۲۴۵۰ دلار) به هر شهروند داده خواهد شد، صرف نظر از اینکه آن فرد شاغل باشد یا بیکار.

به گزارش پرس شیعه، روزنامه ایندیپندنت انگلیس نوشت: اگر این پیشنهاد تصویب شود سوئیس نخستین کشور جهان خواهد بود که بدون قید و شرط درآمد ماهیانه برای شهروندانش تامین می کند علاوه بر این، نخستین کشوری است که درباره این مساله رای گیری می کند.

این ایده را گروهی از فرهیختگان و اندیشمندان مطرح کرده اند و اصرار دارند که سوئیسی ها صرف نظر از این درآمد، به کار و شغل تمایل خواهند داشت اما این ایده با توجه مثبت سیاستمداران مواجه نشد. ولی دولت فدرال با رای گیری درباره این طرح در ژوئن آینده موافقت کرده است. این طرح بدون توجه به شغل و درآمد شهروندان اجرا می شود.

این پیشنهاد براساس نظرسنجی یک موسسه مطرح شده است. نتایج این نظرسنجی نشان داد اکثر مردم سوئیس با وجود تضمین درآمد ماهیانه، به کار خود ادامه خواهند داد یا اینکه به دنبال فرصت شغلی خواهند بود.

براساس این نظرسنجی، تنها دو درصد از کار دست خواهند کشید.

یک روزنامه محلی نیز نوشت: هزینه این طرح برای دولت حدود ۲۰۸ میلیارد فرانک سوئیس در سال خواهد بود و به ۱۵۰ میلیون فرانک از محل مالیات نیاز خواهد داشت.