دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به نشست روز گذشته وزیران خارجه کشورهای عربی و اتخاذ موضع خصمانه علیه حزب الله، آنرا بی اساس و مضحک توصیف کرد.

به گزارش پرس شیعه، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در ابتدا گفت: تحولاتی که در چند روز گذشته رخ داده باعث شده تا من با شما سخن بگویم.

وی افزود: پیش از پرداختن به مسائل منطقه ابتدا وفات پیامبر اسلام را به همه مسلمانان جهان تسلیت می گویم و از خداوند می خواهم که ما را از پیروان راه پیامبر گرامی اسلام(ص) و مدافعان به حق دین الهی و آسمانی او قرار دهد.

وی همچنین ضمن تسلیت دو امام همام(ع) بیان کرد: با توجه به زلزله اخیر در کرمانشاه و جان باختن شماری از شهروندان ایرانی این حادثه را به رهبر ایران، رئیس جمهور، مراجع عظام، مجلس شورای اسلامی، مردم ایران و به ویژه مردم کرمانشاه تسلیت می گویم.

سید حسن نصرالله با اشاره به حمایت مردم ایران از زلزله زدگان ضمن تقدیر از همبستگی مردم ایران گفت: این رفتار باید الگوی دیگر کشورها به ویژه مردم کشورهای عربی قرار بگیرد.

وی در خصوص تحولات منطقه هم بیان کرد که در خصوص تحولات منطقه در دو محور مقابله با داعش در خاک سوریه و عراق و نشست اخیر اتحادیه عرب سخن خواهد گفت.

وی تأکید کرد: حضور نظامی داعش در عراق با آزادی شهر «راوه» به پایان رسیده است و می توان این را یک پیروزی بزرگ و قابل توجه دانست.

وی بیان کرد: در انتظار اعلام پیروزی نهایی علیه داعش از طریق دولت عراق خواهیم بود.

سید حسن نصر الله گفت: از همان ابتدای آغاز توطئه داعش در عراق حزب الله مستشاران و فرماندهان ارشد جهادی خود را به عراق فرستاد و ما فکر می کنیم که سهم کوچکی در پیروزی های عراق در برابر تروریسم داشته ایم و زمانی که دیگر به مستشاران و فرماندهان ما در عراق نیاز نباشد نیروهای ما عراق را ترک خواهند کرد و این اقدام بعد از اعلام نهایی پیروزی در عراق صورت خواهد گرفت.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: در بخش دیگری از میدان مقابله با داعش شهر البوکمال وجود دارد، این شهر آخرین شهری است که داعش در مرز سوریه و عراق در اختیار داشته است و امروز در بخش سوریه در دست نیروهای ارتش سوریه و نیروهای مقاومت و از سوی عراق هم در دست نیروهای ارتش عراق است. این پیروزی بعد از نبرد حلب و دیر الزور و المیادین، حفظ تمامیت ارضی سوریه را تضمین می کند و می گوید که این پیروزی توطئه تجزیه سوریه را درهم شکسته است.

وی افزود: با پیروزی در البوکمال «دولت خرافه» داعش به پایان  می رسد  اما این به معنای پایان گروهک تروریستی داعش نیست. ساختار دولتی که تروریست های داعش تشکیل داده بودند کاملا از بین رفته اما هنوز عناصر و ایادی داعش در بخش هایی از عراق و سوریه حضور دارند.

سید حسن نصرالله گفت: وقتی عراقی ها  و سوری ها پیروزی نهایی علیه داعش را اعلام کردند مردم منطقه باید دقیقه ای صبر کنند و بازنگری کنند که چه کسانی در ایجاد و تقویت گروهک تروریستی داعش نقش داشته اند و چه کسانی با این پدیده تروریستی مقابله و مبارزه کرده و در این راه شهدایی تقدیم کرده است؟!

دبیرکل حزب الله اعلام کرد: در نبرد علیه تروریست های داعش در البوکمال، آمریکایی ها برای تروریست های داعش پوشش هوایی ایجاد کرده بودند و نیروهای هوایی آمریکایی که ادعا می کردند در قالب ائتلافی ضد داعش در سوریه حضور دارد، نه تنها داعش را در این منطقه هدف قرار نداده بود بلکه روسیه را تهدید کرده بود که در صورت هدف قرار گرفتن داعش در این منطقه به نیروهای مقاومت و ارتش سوریه در اطراف رود فرات یورش خواهد برد.

وی تأکید کرد: آمریکایی ها همچنین اطلاعات مهمی درباره مواضع نیروهای ارتش سوریه و مقاومت به تروریست های داعش داده بود و علاوه بر آن جنگی الکترونیکی در منطقه ایجاد کرده بود تا در روند ارتباطی نیروهای ارتش سوریه خلل وارد کند.

سید حسن نصرالله همچنین هشدار داد که این امکان وجود دارد که تروریست های داعش فردا ریش خود را بتراشند و به عضویت گروه نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکاست در آیند.

وی تأکید کرد که آمریکایی ها می خواستند داعش تا آخرین لحظه در البوکمال دوام بیاورند و در مقابل نیروهای ارتش سوریه شکست نخورند، حتی برخی از عناصر این گروهک تروریستی را از طریق عملیات های هلی برن از این منطقه خارج کرده اند.

وی تأکید کرد: آمریکایی ها بارها گفته بودند که مقابله با داعش دست کم ۳۰ سال به طول خواهد انجامید.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: آمریکا هنوز از تروریست های داعش حمایت می کند و اخیرا اردوغان هم که یکی از همپیمانان واشنگتن به شمار می رود به این مسأله اشاره کرده بود به همین دلیل باید از بازتولید داعش از سوی آمریکا بر حذر بود.

سید حسن نصرالله تأکید کرد: بعد از پیروزی در البوکمال باید از همه مبارزان نیروهای ارتش سوریه، نیروهای مقاومت و لشکر فاطمیون و زینیبون و نیروهای سپاه قدس ایران تقدیر کنم و ضمن تقدیر از خانواده های شهدای حزب الله در لبنان باید تشکر ویژه ای از سردار قاسم سلیمانی داشته باشم. او در بسیاری از نبردها حضور داشته اما در آخرین نبردها علیه داعش در آخرین شهرهایی که داعش در سوریه حضور داشته و در شرایط فعلی منطقه این فرمانده بزرگ در اولین روزهای نبرد البوکمال حضور داشته و در خطوط مقدم این جبهه در معرض شهادت قرار داشت و نیروها را رهبری می کرد و بعد از درگذشت پدرش به ایران رفت و بار دیگر سریعا به البوکمال بازگشت تا کاملا از پیروزی در این نبرد مطمئن شود. به همین دلیل  باید از جمهوری اسلامی ایران، سردار سلیمانی، رهبر ایران و سراسر مردم ایران تقدیر کرد که در این بحران در کنار مردم منطقه بوده اند …باید از آنها تقدیر کرد نه اینکه مانند برخی وزرای کشورهای عربی علیه آنها موضع گرفت. بعد از خدا باید از خلق خدا به ویژه رهبران و مردم ایران و سردار قاسم سلیمانی تقدیر کنیم.

وی در ادامه اعلام کرد: نباید پیروزی علیه داعش ما را از خطر تروریسم داعش منحرف کند و باید بدانیم آمریکا تلاش خواهد کرد تا روحی جدید در داعش دمیده و به این ترتیب با محور مقاومت مقابله کند.

وی در خصوص بیانیه روز گذشته نشست اتحادیه عرب در خصوص ایران، حزب الله و انصار الله گفت تهران و انصارالله خود پاسخ اتهامات کشورهای عربی را خواهند داد اما من پاسخ آنها را در خصوص حزب الله خواهم داد.

سید حسن نصرالله گفت اظهارات اخیر مسئولان عربی جدید نیست و جای نگرانی ندارد بلکه باید به حال آنها تأسف خورد زیرا در شرایط و زمانی که نیروهای مقاومت با حضور نیروهای حزب الله در حال آزادسازی شهر البوکمال علیه داعش هستند، وزرای عرب حزب الله را گروهی تروریستی می خوانند.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: چند روز پیش یک مسئول سعودی گفته بود که عربستان در پیروزی علیه داعش نقش داشته است، ایشان بهتر است که یک منطقه را نام ببرند که عربستانی ها در آن حضور داشته اند و با داعش در منطقه ما مقابله کرده اند.

وی ضمن اشاره به مشارکت مثبت و گسترده نیروهای روسیه در جنگ علیه داعش بیان کرد: روندی که امروز کشورهای عربی علیه ایران و حزب الله و انصارالله در پیش گرفته اند روندی است که آمریکا تعیین کرده و تلاش می کنند تمام کسانی که در نبرد علیه داعش حضور داشته اند را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهند همانگونه که ابومهدی المهندس یکی از فرماندهان نیروهای الحشد الشعبی را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده اند.

من معتقدم که این روند و این فهرست گسترده تر خواهد شد و تمام کسانی که در عراق برای مقابله با داعش از طریق الحشد الشعبی وارد عمل شده اند را در خود جای خواهد داد.  این فهرست به عراق محدود نخواهد شد و کشورها و دولت ها را هم شامل خواهد شد.

وی با اشاره به مواضع مسئولان رژیم صهیونیستی بعد از اقدامات کشورهای عربی گفت: بهتر است فقط به همین نکته اشاره کنم که وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی می گوید اینکه آنچه ما به عبری می گوییم را عادل الجبیر به عربی می گوید تصادفی نیست.

وی در خصوص بیانیه اخیر کشورهای عربی در اتحادیه عرب هم این بیانیه را مضحک، بی پایه و اساس و بی ارزش توصیف کرد و گفت: حزب الله حتی یک قبضه سلاح به یمن، بحرین و عراق یا هیچ کشور عربی دیگری نفرستاده است.

سید حسن گفت ما شرف همکاری ارسال سلاح موشک کورنیت به نوار غزه داشته ایم و در سوریه هم برای نیروهای خود سلاح فرستاده ایم و اتهامات کشورهای عربی علیه حزب الله بی پایه و مسخره است.

سید حسن افزود: به اظهارات وزرای خارجه عربستان و بحرین در این نشست که به مردم لبنان در خصوص سلاح حزب الله هشدار داده بودند هم پاسخ خواهم داد و می گویم بزرگترین تهدید علیه امنیت و ثبات لبنان همواره اسرائیل بوده است و سلاح حزب الله و مقاومت عامل اساسی حفظ امنیت و ثبات لبنان در برابر تجاوزها و تهدیدهای اسرائیل است. مهم ترین عامل حفظ امنیت لبنان در برابر تهدیدهای اسرائیلی سلاح حزب الله است که در برابر تهدیدهای اسرائیل بازدارندگی ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: ما منتظر نخواهیم ماند تا کشورهای عربی مثل عربستان و بحرین در مقابل اسرائیل از ما حمایت کنند، تنها راه کمک کشورهای عربی مانند عربستان به لبنان این است که دست از سر این کشور و دولت بردارند، در امور داخلی ما دخالت نکنند، به کشور ما تروریست های تکفیری خود را اعزام نکنند و امنیت ما تضمین شده است.

در حال تکمیل…