نتیجه ۲ سال تحقیق سازمان عفو بین‌الملل درباره دلایل وقوع بحران روهینگیا، حاکی از آن است که دولت میانمار در آزار اقلیت مسلمان این کشور رفتارهای رژیم آپارتاید را الگو قرار داده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از فرانس پرس، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که امروز سه‌شنبه منتشر شد، دولت میانمار را از بابت ظلمی که به مسلمانان روهینگیا روا می‌دارد با رژیم آپارتاید مقایسه کرد و اعمال قدرت مستبدانه بر این اقلیت قومی را از دلایل اصلی بحرانی عنوان کرد که دامن ۶۲۰ هزار پناهجوی گریزان به بنگلادش را گرفته است.

گزارش امروز عفو بین‌الملل که در ۱۰۰ صفحه منتشر شد، حاصل ۲ سال تحقیق است و تاکید می‌کند رفتارهای دولت نایپیداو علیه مسلمانان روهینگیا منطبق با جرایم حقوق بشری است که به رژیم آپارتاید نسبت داده می‌شود.

به‌این‌ترتیب، دامنه ظلم دولت میانمار به سال‌ها قبل بازگشته و منحصر به جنایات سازمان‌یافته‌ای نیست که ارتش این کشور از ۳ ماه پیش علیه مسلمانان روا می‌دارد.

گفتنی است گزارش عفو بین‌الملل به فاصله چند روز پس از گزارش دیدبان حقوق بشر درباره تعرض سازمان‌یافته علیه زنان روهینگیایی منتشر می‌شود.

به گزارش دیدبان حقوق بشر، تعرض به زنان مسلمان روهینگیایی در راستای پاکسازی قومی انجام می‌شود و علیرغم انکار دولت میانمار، حقیقتی انکارناپذیر است.